Utwardzacze bezftalanowe to innowacyjne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie w obszacze nadtlenków opracowane przez firmę United Initiators. Nowe generacja inicjatorów ma na celu usprawnienie i obniżenie kosztów produkcyjnych, a z drugiej strony w istotny sposób wpływa na podniesienie bezpieczeństwa i ochrony pracownika w miejscu pracy.

Z czego składa się jest utwardzacz?
Utwardzacz (inicjator) jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego przebiegu procesu kopolimeryzacji niensyconych żywic poliestrowych oraz winyloestrowych.  Standardowy inicjator MEKP to mieszanina poniższych substancji:

 • Monomer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Dimer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Nadtlenek wodoru
 • Trymer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Ftalany
 • Inne plastyfikatory
 • Metylo-etylo-keton
 • Sole
 • Woda
 • Inne dodatki
Komponenty inicjatora

Najważniejszym składnikim inicjatora są tzw. aktywne komponenty, które odpowiadają za proces żelowania i właściwy przebieg utwardzania nienasyconych żywic poliestrowych. Do tej grupy zaliczamy nadtlenek metylo-etylo-ketonu (MEKP), jego dimery oraz nadtlenek wodoru. Suma powyższych trzech składników nie może przekroczyć 9,9% aktywnego tlenu, co odpowiada około 35% całkowitej zawartości aktywnych składników w nadtlenku. Ograniczenie to ma związek z przepisami dotyczącymi transportu i magazynowania nadtlenków organicznych. Drugim znaczącym składnikem utwardzacza jest plastyfikator, którego zawartość może sięgać aż do 70% masy utwardzacza. Powszechnie stosowanymi plastyfikatorami są:

 • DMP (ftalan dimetylu) – standartowe r-ry MEKP
 • DIBP (ftalan dibutylu) – standartowe tanie r-ry MEKP
 • TXIB (Diizomaślan 2,2,4-trimetylo-1,3-pentanodiolu) – np. Curox M-302, Curox M-312, Curox M-202 i Curox M-102.

Zadaniem plastyfikatora jest stabilizacja mieszaniny aktywnych składników biorących udział w reakcji kopolimeryzacji. Dobrej jakości rozpuszczalnik charakteryzuje się wysokim punktem zapłonu i temperaturą wrzenia oraz dodatkowo musi być bardzo łatwo rozpuszczalny w styrenie. Plastyfikatory nie wiążą się w strukturę przestrzenną kompozytu. W czasie procesu przetwórczego ftalany wyparowują tworząc szkodliwe dla zdrowia pary mogące powodować uczulenia i podrażnienia błon śluzowych.

Wyeliminowanie ftalanów we flagowej grupie utwardzaczy UNITED INITIATORS jakim są CUROX-y spowodowało bardzo korzystną zmianę właściwości tych produktów na kilku płaszczyznach. Mam nadzieję, że poniższe argumenty przekonają Państwa do przejścia na inicjatory bezftalanowe.

1. Wyeliminowanie szkodliwych plastyfikatorów.

argument1 tabela

2. Uzyskano produkt o obniżonej gęstości (o ok. 14%) w porównaniu do produktów konkurencyjnych, co przekłada się na dodatkowe korzyści płynące z jego stosowania.

argument2 wykres

3. Przy tej samej wadze opakowania zbiorczego co w przypadku konkurencyjnych produktów, zyskuje się aż 4 litry utwardzacza!

 argument3 wykres

4. Niższa lepkość od systemów konkurencyjnych o 55%! Łatwe mieszanie z żelkotami i żywicami, w szczególności z poliestrami wypełnionymi (systemy niepalne, polimerobetony, kleje poliestrowe, itp.). Doskonała i szybka homogenizacja podczas natrysku wypełnionych żelkotów przy pomocy aparatów natryskowych.

argument4 wykres 

5. Wyższa dopuszczalna temperatura przechowywania! Mniejsze ryzyko pożaru. Produkt bezpieczniejszy dla funkcjonowania zakładu przetwórczego.

argument5 wykres 

Podsumowanie:

Curox korzysci

 

Zapraszamy również do lektury innych artykułów z działu Nadtlenki:

Utwardzacze United Initiators a sterowanie cyklem produkcji dla żywicy Synolite 8388-P-1

Proste sposoby na sterowanie procesami przetwórczymi na przykładzie utwardzaczy United Initiators.

United Initiators rozszerza ofertę utwardzaczy Curox

United Initiators dostępny w ofercie Baltazar Kompozyty!

 

Marcin Faron

Przedstawiciel handlowy
Doradca technicznych
Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

faron m 120

Dzisiejszy artykuł jest prezentacją wybranych nadtlenków, produkowanych przez firmę United Initiators z Pullach w Niemczech. Pracując na żywicach poliestrowych stosujemy zazwyczaj standarowe MEKP nadtlenki metylo-etylo-ketonu (Methyl Ethyl Ketone Peroxide - MEKP), jak np. Curox M-302, Curox M-303 lub ftalan-free Curox M-312. Bardzo często powodem zmiany nadtlenku jest jedynie chęć obniżenia kosztów jago zakupu, bez głębszej analizy wpływu utwardzacza na cały cykl produkcji. A Produkcja ? musi sobie poradzić ...

Dzisiaj przedstawię współdziałanie kilku nadtlenków UI z żywicą DSM do laminowania: Synolite 8388-P-1. Synolite 8388-P-1 jest zaawansowaną żywicą na bazie DCPD, do laminowania ręcznego i natrysku. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami przetwórczymi oraz parametrami wytrzymałościowymi.

Cechą szczególną jest niski skurcz polimeryzacyjny (do 6% objętościowo, przy przeciętnej 8-9% i wartościach pow. 9% dla żywic No-name lub przeznaczonych do innych procesów). Przejawia się to wysoką stabilnością kształtów wykonywanych detali oraz doskonałą kosmetyką powierzchni budowanych laminatów. Drugą cechą szczególną tej zywicy jest złożony system akceleracji, który umożliwia pracę zarówno na cienkich laminatach np. 1 mm jak i grubych np. do 8 mm w jednym kroku mokro-na-mokro.

Złożony system akceleracji 8388-P-1 czyni ja produktem gotowym do pracy w szerokim zakresie tamperatur i grubosci laminatów a takze produktem który nie poddaje się łatwo sterowaniem nadtlenkami. Poniżej zastawienie otrzymanych wyników :  

1

Wykres ułatwiający porównanie otrzymanych wielkości znajduje się poniżej:

2

 

Proste sposoby na sterowanie procesami przetwórczymi na przykładzie utwardzaczy United Initiators.

UI 1Branża kompozytów ciągle dynamicznie się rozwija, pojawiają sie coraz to nowsze specjalistyczne i ekologiczne produkty, które mają na celu usprawnienie i obniżenie kosztów produkcyjnych. Przy obecnie panujacej zmiennej aurze trudno jest utrzymać stałą temperature na halach produkcyjnym. Każdy by chciał ale to kosztuje.

Okres wiosenny i letni to czas zmiennych amplitud temperatrowych. Jak doskonale wiadomo zbyt wysokie temperatury wpływają negatywnie na właściwe przetwórstwo żywic i żelkotów (w szczególności żelkotów). Najprostszym sposobem regulowania procesu jest oczywiście dodawanie utwardzacza w zakresie 1,5-2%. Ma to wpływ na wydłużenie lub skrócenie czasu żelowania/utwardzania, ale nie daje nam to szerokiego spektrum działania.

W okresie letnim standardowe utwardzacze wykazują zbyt krótkie czasy żelowania, narażając w szczególności żelkot na powstawanie defektów tj. zgazowania, nadmierny skurcz polimeryzacyjny, samoodformowanie się, itp. Najczęstszym aczkolwiek bardzo chybionym sposobem wydłużenia czasu żelowania jest dodawanie utwardzacza poniżej krytycznej wartości tj.1 %, co prowadzi do nieprawidłowego procesu sieciowania, często wręcz do wysychania żelkotu/żywicy lub uzyskiwania „miękkiej” nieutwardzonej lub niewłaściwie utwardzonej powierzchni.

Oczywiście można zmienić poliester na mniej reaktywny ale to z kolei wiąże sie z dużymi zmianami na produkcji, które mogą spowodować nieplanowane niespodzianki. Generalnie łatwiej zmienić czynnik który ma 2% udział w laminacie niż ten którego udział wynosi do 70%. Dynamiczy rozwój nowoczesnych utwardzaczy zaowocował powstaniem szeregu produktów, które w prosty sposób umożliwiają szybkie reagowanie i dostosowanie przetwórstwa poliestru do dynamiecznie zmieniajacych się warunków temperaturowych na hali.

dsm logoPo opracowaniu i wprowadzeniu żelkotów oraz żywic bezstyrenowych przyszedł czas na zastąpienie octanu kobaltu bardziej „przyjazną” substancją. Nawet w tych niepewnych czasach należy myśleć o przyszłości i przygotować się do jej nadejścia. Musimy poszukiwać rozwiązań poprawiających funkcjonalność produktów oraz zmniejszać wpływ naszych działań na środowisko.

W ostatnich latach przemysł kompozytowy został poddany regulacjom REACH (rejestracja substancji chemicznych). Zwiększona została uwaga na potencjalne, niekorzystne działanie soli kobaltu na ludzkie zdrowie. Stosowane obecnie przyspieszacze stosowane do utwardzania żywic poliestrowych oraz winyloestrowych oparte są w większości właśnie na octanie kobaltu. Obecnie brane jest pod uwagę przeklasyfikowanie tej substancji, po dodaniu w 2011 roku przez ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów) chlorku kobaltu i dwuoctanu kobaltu do listy substancji budzących szczególnie duże obawy ( SVHC). Lista ta jest pierwszym krokiem w procedurze ograniczenia stosowania chemikaliów.

Celem DSM - największego producenta żywic poliestrowych i winyloestrowych jest bycie liderem na rynku kompozytów nie tylko w obszarze produkcji, ale również we wprowadzaniu „zielonych”, mniej szkodliwych rozwiązań. Dbałość o klientów i własnych pracowników poprzez eliminację niebezpiecznych związków ma ogromne znaczenie, dlatego właśnie DSM rozpoczął prace nad alternatywami dla przyspieszaczy kobaltowych już na początku 2000 roku i w tej chwili może pochwalić się blisko 20 patentami na tym polu.
Drug dealer from Ilford waves knife on the street in police surveillance picture A drug dealer was caught on camera waving a knife in a street during a police surveillance operation which helped jail him for nearly six years. Damian George, 20, from Ilford, Essex, was one of seven jailed following a police plain clothes operation targeting heroin and crack cocaine dealers in Brighton, East Sussex. He had acted as the right hand man to gang ringleader Remy Douieb, 22, from Hassocks, West Sussex, and oversaw resupplies to the drug 'runners'. Drug dealer Damian George, 20, (pictured) was caught on camera waving a knife in a street during a police surveillance operation which helped jail him for nearly six years George, from Ilford, Essex, was one of seven jailed following a police plain clothes operation targeting heroin and crack cocaine dealers in Brighton, East Sussex pre bonded hairBut he was caught on an undercover camera waving the blade, and when he was arrested was carrying a black imitation hand gun. George was jailed at Lewes Crown Court for five years and eight months, while Douieb was sentenced to six years behind bars after the court was told he would hold 'deal' phones and direct runners to users to supply drugs. The thug had already served time after a robbery in Reading, when he attacked a seven-month pregnant woman, who had complained to him about selling drugs outside her mother's house. George was caught on an undercover camera waving the blade, and when he was arrested was carrying a black imitation hand gun Judge Shani Barnes said: 'During the attack you told that woman that you were a man with no morals. I sincerely hope you find some during this sentence.'

Both George and Douieb were part of a drug dealing network known locally as 'Ricky', which was targeted by police as part of Operation Cooden. Police said the gang, jailed for a total of 23 years, had been responsible for two heroin related deaths. Inquests found that both Dennis Walsh, 48, and Madeline Stokes, 20, died of drug overdoses. Geoffrey Momoh, 24, of Harlow, Essex, was sentenced to three and a half years, Dean Temple, 38, of Brighton, was sentenced to 28 months and Sam Povall, 31, of no fixed address, was sentenced to 27 months. Scott Collins, 37, from Brighton was regarded by police as a runner for the group and was sentenced to four years. The seventh gang member, Charlie Magrino, who is now 18 but was 17 at the time of the offending, of Haringey, north London, was sentenced to two years suspended for two years. remy hair extensionsAddressing the seven, on Friday, June 24, Judge Barnes said: 'I cannot sentence you for the deaths of those poor people but I will name them and they will not be forgotten. 'You were all heavily involved in this prolific, callous and brazen drug dealing which is not low level. 'You plied your filthy trade in front of children and families playing on the beach amongst other areas. I would not be doing my duty to the community if I did not pass severe custodial sentences.' All of the other 43 people arrested as part of Operation Cooden pleaded guilty to offences including possession with intent to supply Class A and other conspiracies related to drugs supply. Detective Sergeant Julian Deans, who was the Deputy Senior Investigating Officer, said: 'It takes hours and hours of painstaking work behind the scenes in the shadows to build a case of this nature. Remy Douieb (left) , 22, was the ringleader of the drug dealing network known locally as 'Ricky', and was jailed for six years, Dean Temple, 38,  (right) of Brighton, was sentenced to 28 months Sam Povall, 31, (left) of no fixed address, was sentenced to 27 months. Scott Collins, 37, (right) from Brighton was regarded by police as a runner for the group and was sentenced to four years 'I am pleased to have been able to rid the city of this group. 'The likes of Douieb and George thought that they could just bring their knives and guns to protect their heroin business into this city and this was met head on by our team. 'My thoughts also go out to every family that is affected by heroin. I have both the fortune and misfortune to witness both sides of the trade. 'I live a surreal life at times, where I witness drug dealers peddling their death on the streets of Brighton and then end up investigating the end product of that trade by investigating every heroin death.'

Chris Rock's 33-year-old girlfriend Megalyn Echikunwoke flashed a diamond ring on her wedding finger on Saturday evening while at the Apollo in the Hamptons 2016 party in New York City. The timing is interesting as the next day the comedian finalized his divorce from wife of 20 years, Malaak Compton-Rock. The ring - a yellow gold double band with a small diamond - could be an engagement ring. As PageSix revealed on Thursday, a friend shared a clear image of the ring and added it was time to celebrate 'new beginnings,' strongly suggesting the standup could be on his way to another marriage. Bling it on! Chris Rock's girlfriend Megalyn Echikunwoke flashed diamond ring on wedding finger on Sunday the night before his divorce was finalized from wife of 10 years Malaak 'Last night we celebrated new beginnings . . . #lovewins,' the unidentified friend wrote in the caption. The site pointed out Echikunwoke seemed to take a dig at Malaak when she replied 'Bye, Felicia,' which is a catchphrase that pretty much translates to 'don't let the door hit you on the way out,' only not as polite. A friend added crying-laughter emojis.perruques cheveux naturels They look good together: The standup and Echikunwoke at the Governor's Ball at the 88th Academy Awards back in February; she does not appear to have the ring on here The post was then taken down. The beauty glowed as she held onto Rock, who was also in great spirits. She had on a lovely floral-print dress with spaghetti straps and her hair was worn down over her bare shoulders.

A source told PageSix, 'she always wears that ring,' which appears to be true as she has had it on several times in the past six months. They have been dating for one year and she lives at his New Jersey home. The last one: Rock and Malaak back in 2014; they have two daughters together and have raised an adopted daughter as well His rep then said Chris was '100 percent' not engaged. On Monday Chris and Malaak both appeared in a New Jersey courtroom to finalise the split, reported TMZ. The 51-year-old comic actor and his wife - who have been separated since 2014 -have two daughters Lola Simone, 14 and  Zahra Savanna, 12. Chris and Malaak Compton-Rock also appear to have been raising eight-year-old Ntombi, who first came to live with them from South Africa when she was six months old, according to the website, although details are unclear. In divorce papers, Malaak listed Ntombi-futhi Samantha as a dependent along with the Rocks’ two biological daughters. The kids: Chris with Malaak and children Lola, Zahra Savanna and Ntombi at the Madagascar 3: Europe's Most Wanted premiere in NYC in 2012 She stated that in addition to their two children, there is a child 'who has resided with the parties since before her first birthday.' But rather mysteriously, a spokesman for Chris told TMZ he does not have an adopted child.perruques cheveux TMZ previously reported that back in 2008, the family took in Ntombi who remained in their house and was subsequently enrolled in a local school. She mingles with the big guns: Chris and Megalyn with Harvey Weinstein at the Apollo party The site added that the girl's parents were thought to be unemployed and from South Africa, although it is not known why she was living with the Rock family. They add that when Chris and Malaak began divorce proceedings, Chris maintained contact with his two biological daughters. However their divorce case is sealed so it is not known what settlement was reached. Meanwhile, Chris began dating actress Megalyn earlier this year. Megalyn, who has had recurring roles in 24, ER, CSI Miami, The 4400, 90210 and Damien, was most recently featured as the animal-powered Vixen in the TV series Arrow.

Madonna surprised fans with an unexpected appearance at a 25th anniversary screening of her documentary Truth Or Dare on Wednesday. The superstar showed up at the event held at the Museum of Modern Art in Manhattan to the delight of the 400 or so in the audience. The 58-year-old pop culture icon shared a couple of photos on her Instagram showing her standing between two on-screen images of herself from her Blond Ambition tour of 1990. 'Surreal moment!' she wrote alongside the picture.lace front wigs Scroll down for video 'Surreal moment!' Madonna surprised fans at a 25th anniversary screening of documentary Truth Or Dare and posed next to images of herself from the 1990 Blond Ambition Tour

Madonna: Truth Or Dare was first released in May 1991 and followed the Material Girl on tour and showed her behind-the-scenes with then-boyfriend Warren Beatty, praying with her backup dancers and facing arrest for public indecency at her concert in Toronto, Canada. 'So many freedoms we take for granted that we did not have then. Thank you Alek Keshishian. We changed history with this film.!' Madonna wrote. Keshishian directed the film that was shot in black and white. Who's that girl? The pop icon, who just turned 58, delighted the 400 or so fans gathered to watch the film at the museum Of Modern Art in Manhattan on Wednesday Demure: Madonna wore an off-he-shoulder red dress with white floral detailing and cinched at the waist with a black band for her surprise appearance Sharing 'a kiki': She was accompanied by her daughter Lourdes 'Lola' Leon, 19 In a second photo shared via her Instagram, she's seen sharing 'a kiki' with daughter Lourdes Leon or Lola as she calls her. Madonna wore a red off-the-shoulder dress with a flounce neckline and black spaghetti straps.cosplay wigs The frock features white floral detailing, half-sleeves and was cinched under the bust with a black band. She added a matching black and white floral patterned purse and wore her signature blonde hair styled in loose waves to her shoulders. Madonna had just returned from a birthday trip to Cuba with Lola, 19, and adopted children, 10-year-olds David and Mercy. Truth Or Dare AKA In Bed With Madonna showed behind-the-scenes footage of the singer including candid moments with then-boyfriend Warren Beatty and prayer circles with her dancers Getaway: Madonna recently celebrated her 58th birthday with a trip to Cuba accompanied by daughter Lola, 19, and her adopted children David and Mercy, both 10