Skip to main content

Alternatywa dla żywic epoksydowych przy pracy w drewnie

Synolite 0328-A-1: bezbarwna żywica poliestrowa, jako alternatywa dla epoksydu przy produkcji „stołów rzecznych”.

Na przestrzeni ostatnich lat, bardzo modna stała się produkcja tzw. stołów rzecznych lub stołów opartych na zatapianiu elementów drewna lub kamienia w transparentnej żywicy. Taki rodzaj mebli wzbudził zainteresowanie odbiorców swoim nieszablonowym designem oraz możliwością wykonania go we własnym zakresie, w niewielkim warsztacie, bez konieczności użycia skomplikowanego oprzyrządowania.

Moda na stoły z żywicy transparentnej rozwinęła się ze względu na uniwersalność tego produktu. Stoły z zatopionym drewnem idealnie prezentują się zarówno w domu, na tarasie, w ogrodzie, biurze oraz restauracji. Do produkcji takich stołów można stosować dwa typy żywic:
- żywice poliestrowe
- żywice epoksydowe

Ze względu na ograniczoną emisję związków lotnych, przeważnie bazuje się na żywicy epoksydowej, całkowicie pomijając korzyści ze stosowania ekonomiczniejszej żywicy poliestrowej.

Przy doborze żywicy należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

Epoksyd nie śmierdzi, ale do jego utwardzania stosowane są aminy, które mogą działać uczulająco i drażniąco. Wymagana jest bardzo wysoka kultura pracy.

Epoksyd wymaga bardzo precyzyjnego dozowania żywica - utwardzacz. Błędna proporcja nie da finalnemu produktowi właściwej twardości, a nadmiar utwardzacza (amin) spowoduje uwalnianie ich z powierzchni finalnego wyrobu, co może doprowadzić do wywoływania reakcji alergicznych u osoby korzystającej z niego.

Aby uzyskać właściwą twardość powierzchni stołu, epoksyd wymaga dotwardzania termicznego. Niestety, nie każda osoba pracująca z żywicą epoksydową stosuje ten zabieg. Niektórzy, jako alternatywę, stosują lakiery zwiększające twardość powierzchni.
c2c3

Poliester emituje styren więc produkcja z jego udziałem wymaga dobrej wentylacji pomieszczenia. Jest to jedyny minus poliestru. Plusy?

Ekonomia. Poliester jest surowcem tańszym od epoksydu.

Najwyższą transparentność oraz długotrwałą stabilizację na promieniowanie UV (stół nie będzie żółknąć od słońca) można uzyskać jedynie stosując żywicę poliestrową np. Synolite 0328-A-1.

Nie neguję słuszności stosowania żywic epoksydowych przy produkcji stołów rzecznych lub innych designerskich rzeczy. Niemniej, te produkty można wykonać na alternatywnym surowcu, jakim jest Synolite 0328-A-1. Finalny produkt będzie bardziej ekonomiczny i znacznie bezpieczniejszy dla użytkownika (brak amin).

Żywica Synolite 0328-A-1 produkcji AOC-Aliancys jest rekomendowana do produkcji wysoko przezroczystych odlewów. Jest to przyspieszona, nisko reaktywna, żywica ortoftalowa stabilizowana na działanie promieniowania UV. Posiada stopniową charakterystykę utwardzania oraz stosunkowo niski pik egzotermiczny, co pozwala na uzyskanie odlewów o bardzo niskim skurczu objętościowym.

Uzyskany odlew ma wygląd szkła, wysoką przezroczystość oraz połyskującą powierzchnię, dzięki czemu doskonale nadaje się do produkcji odlewów imitujących szkło.

Korzyści:

  • wysoka transparentność (imitacja szkła)
  • niski pik termiczny utwardzania (można jednorazowo wykonać grubościenne odlewy bez ryzyka przegrzania detalu i jego pęknięcia)
  • stabilizowana na działanie promieni UV (nie żółknie jak żywice epoksydowe)
  • elastyczność (brak ryzyka pęknięcia przy gwałtownych zmianach temperaturowychm czy wibracjach)
  • przy przetwarzaniu i użytkowaniu nie działa uczulająco jak żywice epoksydowe

Porównanie transparentnej żywicy poliestrowej z epoksydową
c6

Aby uzyskać więcej informacji na tematy opisywane w artykule, prosimy o kontakt z autorem artykułu oraz z naszymi Konsultantami Technicznymi.

Marcin Faron

Konsultant techniczny
Menadżer Produktu - Zbrojenia, Utwardzacze, Epoksydy
Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

faron m 120