Drukuj
Odsłony: 39951

Żelkot - ładna strona laminatu

Żelkot jest tym co powoduje, że nasze wyrób z włókna szklanego wygląda atrakcyjnie i praktycznie. Technicznie, jest to żywica poliestrowa z dodatkiem odpowiednich wypełniaczy oraz pigmentów, która żeluje na powierzchni formy, a następnie łączy się z kolejnymi warstwami zbrojeń szklanych tworzących konstrukcję laminatu.

Żelkot wiernie odwzorowuje powierzchnie formy, nadaje naszemu produktowi żądany przez nas kolor oraz chroni zbrojenie przed działaniem elementów zewnętrznych takich jak np. woda czy promieniowanie UV. W wielu przypadkach powierzchnia, na którą został zaaplikowany żelkot, to jedyna część struktury laminatu jaką widzimy.

Przy produkcji żelkotu żywice, wypełniacze, pigmenty czy przyspieszacze są starannie dobierane i opracowywane tak, aby dążyć do nieustannej poprawy jakości powierzchni, która powoduje, że produkowane przez nas elementy będą trwałe oraz pożądane przez naszych klientów. Od tego jak będziemy obchodzili się z żelkotem, zależeć będzie dalsza akceptacja i powodzenie w sprzedaży naszego produktu przez końcowego odbiorcę.

 

Poszczególne elementy systemu żelkotu wpływają na jego jakość i właściwości robocze.

Każdy z tych składników jest bardzo istotny do osiągnięcia żądanych przez nas końcowych rezultatów. Codzienna praca z żelkotem nie zawsze jest łatwa i przyjemna, żelkot potrafi dostarczyć nam również wiele problemów, z którymi nie potrafimy sobie poradzić lub znaleźć przyczyny ich powstawania. Niestety wiele z tych defektów powstaje z winny człowieka i popełnianych przez niego podstawowych błędów.

Poniżej znajduje się niewielki arkusz, w którym w łatwy sposób można znaleźć podstawowe defekty powstające na powłoce żelkotowej oraz przyczyny ich powstawania.

tab1

Może się okazać że dla wielu z was większość z tych problemów jest doskonale znana i łatwo można zdefiniować źródło ich powstawania oraz wiecie co dokładnie zrobić żeby im zapobiec. Jjest jednak spora grupa osób , która dopiero zaczyna swoją przygodę z produktami z żywic poliestrowych i nie do końca potrafi sobie poradzić z napotykanymi problemami, dlatego powyższa ściąga może być im pomocna.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Dariusz Surowiec
Technik Maszyn BufaTec
Inżynier wsparcia technicznego

kom. 607 668 627
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4 surowiec