Skip to main content

Baltazar Open Days 2013

{flike id=197}

bod2013

W środę, 16 października, zakończyło się seminarium techniczne Baltazar Open Days 2013 organizowane przez zespół Baltazar Kompozyty. Było to trzecie i jednocześnie największe z dotychczas zorganizowanych przez nas seminariów z serii Open Days.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Afrodyta Spa & Business w Radziejowicach (część teoretyczna) oraz w wydzielonej strefie warsztatowej naszego magazynu centralnego firmy EkoNip (część praktyczna).

Hasło przewodnie trzeciego BOD  to  „Composite Innovation Training”.  Chcieliśmy, aby było to wydarzenie ciekawe, innowacyjne i inspirujące. Zależało nam bardzo, aby część merytoryczna i forma przeprowadzenia były atrakcyjne i innowacyjne. Jesteśmy przekonani, że ilość prezentowanych zagadnień, rodzaj i poziom dyskusji podczas szkolenia oraz niezwykłe zainteresowanie prezentowanymi rozwiązaniami przełoży się na inne/bardziej nowoczesne spojrzenie na technologie kompozytowe obecne w naszej codziennej pracy.

 

2013 bod 250 grupa

Naszymi gośćmi byli przede wszystkim krajowi przetwórcy poliestrów z różnych branż oraz goście zagraniczni występujący w roli ekspertów. To zacne grono uzupełniały osoby ze środowisk akademickich.

Bardzo bogaty program spotkania przeplatał prezentacje z warsztatami,  podczas których nasi goście mogli samodzielnie sprawdzić i ocenić prezentowane technologie/rozwiązania/produkty. Część praktyczna została zorganizowana w taki sposób, aby każdy z uczestników, a było ich około 80, mógł własnoręcznie zmierzyć się z prezentowanymi nowinkami technologiami przy jednym z 12stu przygotowanych stanowisk do ćwiczeń.

Poranna sesja szkoleniowa obejmowała następujące zagadnienia:

Temat Zawartość
Utwardzanie światłem Prezentacja dotycząca możliwościach technicznych i zastosowaniach dla poliestrów utwardzanych na UV
Żelkoty BÜFA Prezentacja oferty z uwzględnieniem nowych/innowacyjnych produktów
United Initiators Prezentacja dotycząca utwardzania poliestrów z uwzględnieniem możliwości sterowania procesem za pomocą różnych nadtlenków
PRO-VAC Przedstawienie oferty materiałów do technologii próżniowych
BÜFA E-Heat Prezentacja systemu do budowy termoaktywnych struktur kompozytowych
Żywice bezstyrenowe Atlac Premium Pierwsza prezentacja na rynku polskim żywic o zerowej zawartości styrenu
Akcesoria Nowa oferta i katalog akcespriów Baltazar Kompozyty Wiosna 2014
2013 bod 250 zdjecie rafal Po intensywnej części wykładowej zakończonej prezentacją firmy Ekonip i szkoleniem BHP dotyczącym zasad poruszania się po magazynie i wydzielonej z magazynu strefie warsztatowej, wszyscy uczestnicy skierowali się do magazynu, w którym przechowywane są nasze materiały. Podczas około 90 minutowego „Tour de EkoNip” każdy miał możliwość z bliska przyjrzeć się pracy magazynu, realizacji zleceń , przygotowywaniu wysyłek itp. Ostatnim punktem prezentacji logistycznej strony naszej działaności była możliwość obejrzenia mieszalni żelkotów i wzięcia udziału w wyprodukowaniu hoboka żelkotu z mieszalnika.
2013 bod 250 im Część praktyczna pierwszego dnia szkolenia rozpoczęła się od wlania do dwóch płaskich naczyń labolatoryjnych acetonu, oraz ekologicznej alternatywy Rhodia Solve oraz oznaczeniu poziomu płynów w zlewkach, po czym zostawiliśmy te naczynia do swobodnego odparowania na terenie strefy warsztatowej.
2013 bod 250 sk Warsztaty z nadtlenkami United Initiators rozpoczeły się, gdy nasi goście wyposażeni w niezbedne ubrania i sprzęt ochronny mieli okazję porównać standardowy, niskojakościowy nadtlenek MEKP z produktami firmy UI. Po wlaniu ksylenu do dwóch zlewek i wymieszaniu z dwoma rodzajami nadtlenku okazało się że zawartość jednej ze zlewek zmętniała – co oznacza dużą zawartość wody, czyli niskiej jakości nadtlenek (na szczęście nie był to nasz produkt), natomiast zlewka z nadtlenkiem z UI pozostała krystalicznie czysta, co oznacza z kolei bardzo niską zawartość wody.

Kolejnym doświadczeniem była możliwość porównania gazowania żywicy vinyloestrowej z dodatkiem zwykłego MEKP oraz obserwacja tego samego zjawiska przy zastosowaniu nadtlenku Curox M103-> efektem tego był całkowity brak gazowania żywicy VE przy zastosowaniu dedykowanego utwardzacza, czego nie można powiedzieć w przypadku pierwszego doświadczenia (standardowe, intensywne gazowanie).

Sesję praktyczną dotyczącą nadtlenków United Initiators zakończyło zalaminowanie próbek laminatu na jednym rodzaju żywicy ortoftalowej (Palatal U 541-TV-03), lecz z użyciem różnych nadtlenków (A300, M303, M103). Próbki były po tym monitorowane pod kątem egzotermii oraz przyrostu twardości Barcola.

2013 bod 250 magazynNastępnym punktem agendy sesji warsztatowej było wykorzystanie pasty przewodzącej BÜFA E-Heat do wykonania podgrzewanego elementu. Nasi „praktykanci” mieli za zadanie nałożyć równą warstwę pasty na wcześniej przygotowany model małego basenu (o wymiarach 100 x 30cm). Instalacja elektryczna (miedziane elektrody) zostały przez nas zamontowane w dniu poprzednim aby ta część warsztatów przebiegła szybko i sprawnie. Zaraz po aplikacji pasty, jeszcze przed rozpoczęciem procesu żelowania oporność pomiędzy elektrodami oscylowała około 8kΩ, podczas gdy po zżelowaniu i całonocnym utwardzaniu w temperaturze pokojowej wartość ta spadła do 3Ω, czyli opór zmniejszył się około 2 670 razy......

Ostatnim punktem pierwszodniowej części warsztatowej było zaprezentowanie po raz pierwszy w Polsce utwardzania żywicy poliestrowej do laminowania ręcznego przy pomocy promieni UV. Dzięki uprzejmości i wsparciu Pana Rafała Mikke z firmy Delta Mikke, który udostępnił nam komorę do utwardzania UV, uczestnicy warsztatów mieli okazję własnoręcznie utwardzić laminaty przy pomocy promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy 365-420nm. Po raz pierwszy zetknęli się też z żywicą bezstyrenową (Atlac Premium 200). Okazało się, że laminat złożony z jednej warstwy maty 450 i jednej warstwy tkaniny 600, po 8 minutach ekspozycji na promieniowanie UV ma twardość 50°B!!! Próbka z jednej warstwy maty 450 po 5 minutach doszła do twardości 30°B..... Była jeszcze próba utwardzania próbki laminatu do połowy zasłoniętej ciemną folią, pod którą nie bacząc na ekspozycję, w komorze żywica się nie usieciowała. Okazało się również, że laminat wykonany na styropianie nie rozpuszcza polistyrenu, więc od razu pojawiło się kilka pomysłów na zastosowanie żywicy Atlac Premium 200 przy budowie modeli na rdzeniach styropianowych.

Bardzo intensywny pierwszy dzień, pomimo przełożenia dwóch punktów z agendy na dzień kolejny zakończył się około godziny osiemnastej.

O godzinie dwudziestej wszyscy uczestnicy spotkali się z organizatorami na kolacji, po której można było skorzystać z różnych atrakcji w strefie SPA (basen, sauna, jacuzzi) lub zagrać w  kręgle, bilard, piłkarzyki, ale przede wszystkim porozmawiać w miłej atmosferze klubu UTOPIA w hotelu Afrodyta Spa & Business.

Dzień drugi szkolenia zaczął się o godzinie 1000 , (dla organizatorów niestety trochę wcześniej ;) , szczególnie uwzględniając dosyć długi wieczór kończący dzień poprzedni).

Poranna sesja skupiała się na takich zagadnieniach:

Temat

Zawartość

MaszynyBÜFAtec

Przedstawienie oferty  urządzeń do przetwarzania poliestrów BÜFAtec

Systemy niepalne

Prezentacja systemów uniepalnionych i rozwiązań dla rożnych norm uniepalnienia i różnych branż

Nowe produkty w ofercie BK

Epoxydy BASF, Dipex, Rhodia Solve

Rozdzielacze Chemtrend

Nowoczesne środki rozdzielcze do każdej technologii przetwarzania poliestrów

 

Po tym podsumowaliśmy wyniki z ćwiczenia z pastą przewodzącą BÜFA E-Heat (792-3363): dno elementów wykonanych na warsztatach rozgrzewało się do 50-70°C, w jednym z basenów do którego nalaliśmy wodę (15 litrów) udało się ją podgrzać z 25°C do 34°C w ciągu około 30 minut.

Następnie przyszedł czas na wnioski z prób z różnymi rodzajami utwardzaczy i ich wpływem na rozwój egzotermii na podstawie danych zbieranych w dniu poprzednim w kubkach ze 100g czystej żywicy i w płaskim laminacie. Sprawdziliśmy również jak rodzaj nadtlenku wpływał na przyrost twardości Barcola wylaminowanych próbek.

Po tej części przyszla pora na drugą sesję praktyczną podczas BOD 2013. Po sprawnym przemieszczeniu się do strefy warsztatowej okazało się, że z pozostawionego w dniu poprzednim naczynia z acetonemwyparowało 50% acetonu, podczas gdy poziom Rhodia Solve nie obniżył się nawet o milimetr (10 000 x mniejsze parowanie). Mogliśmy również obejrzeć kilka maszyn BUFAtec oraz zobaczyć jak działa maszyna do aplikacji pasty klejącej Gamma 4 BPU.

2013 bod 250 kaitOstatnią częścią warsztatów było spotkanie z żywicą bezstyrenową, przeznaczoną do laminowania ręcznego (Atlac Premium 100). Wszyscy mieli okazję się przekonać, iż to rozwiązanie „pachnie” mniej intensywnie niż standardowa farba akrylowa do malowania sufitów. Każdy z gości mógł popracować z tym nowoczesnym rozwiązaniem, sprawdzić jak żywica przesyca różne zbrojenia szklane, oraz jak się utwardza. Przed zakończeniem tej podróży w przyszłość branży kompozytowej każdy z uczestników warsztatów dostał niepowtarzalną możliwość porównania bezstyrenowej żywicy Atlac Premium 100 ze standardowym rozwiązaniem – żywica styrenową – z którą jeszcze przez jakis czas będziemy mieli styczność na codzień.

Spotkanie zakończyło się obiadem, przed którym uczestnicy wypełnili ankiety, wręczono im okolicznościowe koszulki, rozlosowano kilka drobnych upominków....

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie. Do zobaczenia na naszym kolejnym szkoleniu, które będzie....wkrótce.

Pawel Tryzna

Konsultant techniczny
Koordynator do spraw wdrożeń
Biuro w Giżycku
kom. 691 999 599
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2010_tryzna_200x170

 

Zapraszamy również do lektury artykułów związanych z tematyką poruszaną podczas Baltazar Open Days 2013:

Innowacyjny system do budowy termoaktywnych struktur kompozytowych

Atlac Premium 200, żywica bezstyrenowa, utwardzana UV

Żywice bezstyrenowe Atlac Premium - specjalne wyróżnienie na Kompozyt Expo Kraków 2012

Aplikator pasty klejącej BÜFAtec BPU Gamma4

United Initiators rozszerza ofertę utwardzaczy Curox

Chem-Trend dostępny w naszej ofercie!

Technologia worka próżniowego (vacuum bagging) cz.1

Technologia worka próżniowego (vacuum bagging) cz.2

Przetwarzanie żelkotów firmy BÜFA

Innowacyjny system niepalny LEO (LEO Rail System)

System niepalny dla branży transportowej

Systemy uniepalnione. Teoria, kierunki rozwoju.

Żywica uniepalniona do RTM oraz infuzji

Firestop Open Days 2008

Marine Open Days 2007

 

Polecamy również nasze filmy: 

 Buefatec Gamma4 w akcji, MINDAK Produkcja Łodzi, Listopad 2011

{youtube}BldX_rH7cDk{/youtube}

Rhodia Solve IRIS

{youtube}-dV-BWx3WuQ{/youtube}