Skip to main content

Chemlease® 41-90 EZ semi-permanentny rozdzielacz dla branży sanitarnej

 Chemlease® 41-90 EZ to wersja rozdzielacza z najwyższym poślizgiem przeznaczona do form zamkniętych, idealnie sprawdzająca się w branży sanitarnej.
Korzyści:
• HAPs Free *
• Wysoka stabilność termiczna
• Łatwy w aplikacji
• Wiele rozformowań
• Redukuje czas pracy i koszty

 

 Na przykładzie jednego z naszych klientów z branży sanitarnej chcielibyśmy pokazać Państwu sposób aplikacji systemu rozdzielającego, który zapewnia optymalną ilość rozformowań bez problemów z zaciskaniem się gotowych elementów w formie.
System rozdzielczy składa się z 3 składników: zmywacza, uszczelniacza (podkładu) i rozdzielacza właściwego.

 Aplikacja systemu:

1. Zmywanie formy: Chemlease Cleaner EZ - nasączamy czystą, bawełnianą, białą szmatkę zmywaczem tak, aby jego nadmiar nie ściekał. Nakładamy preparat na fragment formy (0,5 x 0,5m). Po aplikacji zmywacz zacznie parować. Drugą, czystą szmatką polerujemy fragment formy. Czynność powtarzamy kawałek po kawałku. Całą formę po polerowaniu/poprzednim rozdzielaczu/ twardych woskach (pastach rozdzielczych) należy zmyć 2-3 razy.

Po zmyciu potrzebna jest ok. 30-minutowa przerwa na odparowanie wszelkich substancji lotnych. Skuteczność zmycia najlepiej jest sprawdzić kawałkiem papierowej taśmy, przyklejonym do formy przed i po myciu. Taśma przed myciem powinna dawać się bardzo lekko oderwać. Po zmyciu oderwanie taśmy powinno być zdecydowanie trudniejsze (tzw. test taśmy). Za każdym razem używamy świeżego kawałka papierowej taśmy z klejem.

 

2. Podkład/uszczelniacz - Chemelease Sealer 15EZ - po zmyciu i odczekaniu 30 minut możemy rozpocząć nakładanie podkładu. Technologia taka sama jak w przypadku zmywacza: nakładamy niewielką ilość preparatu (cienką warstwę, bez spływania, na małym fragmencie formy), gdy środek zaczyna odparowywać (forma we fragmentach zacznie się robić sucha), drugą czystą szmatką rozpoczynamy polerowanie powierzchni.

Nie należy polerować zbyt energicznie. Chodzi o to, aby na formie został środek i nie powstały smugi i zacieki. Nie można też wycierać za wcześnie, ponieważ możemy usunąć cały podkład przed jego utwardzeniem. Z kolei jeżeli zaczynamy polerować za późno, powstaną smugi w miejscach gdzie podkładu było za dużo.

Jedynym rozwiązaniem na problem pozostałych smug jest dołożenie świeżego podkładu i szybkie jego wypolerowanie (zanim zacznie parować z powierzchni).

Na zupełnie nowe formy warstwę nakłada się 3 x w odstępach 20 minut. Na formy które już trochę „pracowały”, wystarczy jedna warstwa. Po ostatniej warstwie podkładu należy odczekać 60 minut na jego pełne dotwardzenie, zanim zaczniemy nakładać rozdzielacz właściwy.

 

3. Rozdzielacz Chemlease 41-90 EZ - przed rozpoczęciem nakładania robimy test taśmą i sprawdzamy jak mocno trzyma się powierzchni.

Nakładanie: na mały fragment formy nanosimy cienką, jednolitą warstwę rozdzielacza tak, aby powierzchnia formy zrobiła się mokra. Gdy środek zaczyna odparowywać (forma zacznie robić się sucha), drugą, czystą szmatką rozpoczynamy polerowanie powierzchni.

Po każdej warstwie potrzebna jest przerwa, około 15 minut, przed kolejną warstwą.

Przed kolejna warstwą sprawdzamy "skuteczność" rozdzielacza przy użyciu taśmy.

Liczba nakładanych warstw rozdzielacza właściwego zależy od geometrii elementu i waha się pomiędzy 4 a 6 warstw.

Nie doprowadzamy do poziomu, w którym taśma nie trzyma się wyrobu – grozi to tym, że pierwszy wyrób odformuje się sam lub żelkot będzie bardzo oczkował. Badanie taśmą przed każdą kolejną warstwą ma nas zabezpieczyć przed zbyt dużą ilością warstw. Odstęp od ostatniej warstwy rozdzielacza do położenia żelkotu powinien wynosić min. 60 minut.

 

Uwagi ogólne:
/ używamy czystych, bawełnianych szmatek bez zamków, guzików itp.
/ używamy jedynie szmatek w kolorze białym (kolorowe barwniki w szmatce mogłyby powodować powstawanie przebarwień na formie)
/ środki (pkt. 1, 2, 3) są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, pojemniki powinny być jak najrzadziej otwierane - produkty powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 50 C
/ przy niskich temperaturach przechowywania, należy pozwolić rozdzielaczowi ogrzać się w temperaturze pokojowej do uzyskania min. 18 C
/ podczas aplikacji nie należy przykładać zbyt dużo siły i wcierać rozdzielacza w formę, należy go delikatnie nałożyć i pozwolić, aby sam wysechł
/ przy aplikacji systemu rozdzielającego należy zwrócić szczególna uwagę na zachowanie zgodnie z przepisami BHP, PPOŻ i PIP

Aby uzyskać więcej informacji na zadany temat skontaktuj się z autorem artykułu.


* Agencja Ochrony Środowiska klasyfikuje wiele toksycznych rozpuszczalników jako HAP, które są zdefiniowane jako substancje, które mogą powodować poważne problemy medyczne, takie jak onkogeneza, poronienia, dyskrazje krwi, toksyczność wątroby i inne.

Sebastian Kosicki

Konsultant Techniczny
Menadżer Produktu z grup Kleje, Rozdzielacze

Biuro w Gorzowie Wlkp.
kom. 605 041 771
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kosicki s 120