Skip to main content

Aplikacja rozdzielczy Chemtrend seria EZ na przykładzie Chemlease One FS

{flike=199}

chemtrendProdukty z serii Chemlese® EZ umożliwiają łatwe odformownie wyrobów z laminatu, niezależnie od rodzaju stosowanej żywicy (poliestrowej, epoksydowej) czy też aplikacji (laminowanie ręczne, odlewy, formy zamknięte). Produkty Chemlease to semipermanentne środki rozdzielające na bazie wody, a ofertę serii uzupełniają środki dodatkowe takie środki do czyszczenia i uszczelniania form.

System rozdzielający składa się z trzech podstawowych elementów zmywacza do form, uszczelniacza (podkładu) i rozdzielacza właściwego.

1Zadaniem zmywacza (Mold Cleaner) jest usunięcie z formy zabrudzeń, resztek poprzednio stosowanych rozdzielaczy, oraz całej nadbudowy jaka powstała podczas użytkowania formy.

Uszczelniacz (Sealer) stosowany jest po to aby zamknąć powierzchnię formy na której mogą znajdować się mikropory i przygotować formę do aplikacji rozdzielacza właściwego.

Rozdzielacz właściwy zostaje nałożony na wcześniej aplikowaną warstwę uszczelniacza w ilości kilku warstw, a nastepnie wraz z użytkowaniem formy zewnętrzne warstwy rozdzielacza są regenerowane w celu zapewnienia prawidłowego odformowania produkowanego elementu.

 

Chemlease® One FS to jeden z najbardziej uniwersalnych rozdzielaczy w ofercie firmy Chemtrend stosowanym do aplikacji w procesie laminowania ręcznego i jednocześnie jednym z najprostszych do aplikacji dla uzytkownika. Pozwala on a uzyskanie powierzchni klasy A (wysoki połysk) i można go nakładać zarówno metodą ręczną jak i natryskową, ponieważ nie wymaga przecierania natryskiwanej powierzchni.

  • Zmywanie formy

Chemlease Cleaner EZ - aplikujemy czystą, bawełnianą szmatką preparat na fragment formy (0,5m x 0,5m). Przed efektem parowania zmywacza z powierzchni drugą czystą szmatką polerujemy w/w fragment formy. Czynność powtarzamy kawałek po kawałku 2-3 razy zmywając pozostałe na powierzchni rozdzielacze (twarde woski, pasty rozdzielcze).

Po zmyciu potrzebna jest 30 minutowa przerwa na odparowanie wszelkich substancji lotnych. Skuteczność zmywacza najlepiej sprawdzić kawałkiem papierowej taśmy przyklejonym do formy (tzw. test taśmy).

 tasma

Taśma przed myciem powinna dawać się bardzo lekko oderwać, po zmyciu oderwanie taśmy powinno być zdecydowanie trudniejsze . Za każdym razem używamy świeżego kawałka papierowej taśmy z klejem.

  • Aplikacja podkładu

Chemelease Sealer 15 EZ - po zmyciu i odczekaniu 30 minut możemy rozpocząć nakładanie podkładu. Stosujemy technologię taką samą jak wyżej (chodzi o ilości preparatu na szmatce ).

Aplikacja - czystą szmatką nakładamy cienką warstwę na mały fragment formy , środek po pewnym czasie zacznie odparowywać (forma we fragmentach będzie robić się sucha), drugą czystą szmatką rozpoczynamy polerowanie powierzchni - nie należy polerować zbyt energicznie tak aby na formie został podkład i nie powstały smugi oraz zacieki.

3

Zbyt wczesne polerowanie może spowodować całkowite usunięcie środka przed jego utwardzeniem. Jeżeli zaczynamy polerować za późno powstaną smugi w miejscach gdzie podkładu było zbyt dużo. jedynym rozwiązaniem jest dołożenie świeżego podkładu i szybkie jego wypolerowanie(nawet zanim zacznie parować z powierzchni).

Na nowe formy warstwę nakłada się 2 x w odstępach 60 minutowych a na formy ,które były już używane w produkcji wystarczy jedna warstwa. Po ostatniej warstwie podkładu należy odczekac 60 minut na jego pełne dotwardzenie zanim zaczniemy nakładanie właściwego rozdzielacza.

  • Aplikacja rozdzielacza

Chemlease ONE FS - przed rozpoczęciem nakładania rozdzielacza należy przeprowadzić test taśmy ,aby sprawdzić adhezję.

Aplikacja – ( ręczna lub natryskowa) na mały fragment formy nakładamy cienką jednolitą warstwę preparatu tak aby powierzchnia formy zrobiła sie mokra - nie polerować, wystarczy poczekać aż powierzchnia sama wyschnie, nakładamy 4-5 cienkich warstw.

5

Po każdej aplikacji musimy odczekać około 15 minut przed kolejną warstwą. Po każdej przerwie , przed kolejna warstwą sprawdzamy "skuteczność" rozdzielacza przy użyciu taśmy. Nakładamy od 4 do 6 warstw. Nie należy doprowadzać do braku adhezji pomiędzy formą a taśmą papierową , ponieważ brak przyczepności może spowodować, że pierwszy wyrób odformuje się sam lub będzie oczkował żelkot.

Badanie taśmą przed każdą kolejną warstwą zabezpiecza przed zbyt dużą ilością warstw. Odstęp od ostatniej warstwy rozdzielacza do położenia żelkotu nie powinien być krótszy niż 60 minut.

Uwagi ogólne:

  • używać czystych bawełnianych szmatek, bez zamków, guzików itp.
  • używamy szmatek w kolorze białym tak, aby dosyć agresywna chemia nie zaczęła rozpuszczać barwników w szmatce, co może powodować pozostawanie przebarwień na formie
  • środki (pkt. 1, 2, 3) są bardzo wrażliwe na działanie wilgoci, pojemniki powinny być jak najrzadziej otwierane - produkty powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 50oC.
  • przy niskich temperaturach przechowywania należy pozwolić się rozdzielaczowi ogrzać w temperaturze pokojowej do uzyskania min 18oC
  • podczas aplikacji nie należy przykładać zbyt dużo siły i wcierać rozdzielacz na formę, należy go delikatnie nałożyć i pozwolić aby sam wysechł
  • przy aplikacji systemu rozdzielającego należy zwrócić szczególna uwagę na zachowanie zgodnie z przepisami BHP, PPOŻ i PIP.

Aby uzyskać więcej informacji na zadany temat skontaktuj się z autorem artykułu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołącz do Newslettera

 

Sebastian Kosicki

Przedstawiciel handlowy
Doradca techniczny

Biuro w Gorzowie Wlkp.
kom. 605 041 771
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kosicki 200x170