Drukuj
Odsłony: 3218

Żywice uniepalnione (np. seria żywic BUFA Firestop) lub wysokowypełnione narzędziowe (seria Neomould) oraz żelkoty poliestrowe są styrenowymi wysokowypełnionymi układami dyspersyjnymi. Proces przechowywania oraz transportu sprzyja rozwarstwianiu oraz powolnej sedymentacji poszczególnych komponentów żywicy oraz żelkotu. Wydzieleniu podlega styren, pigmenty oraz wypełniacze i uniepalniacze (sedymentacja).

Poprawne wymieszanie żywicy oraz żelkotu jest bardzo istotne dla zapewnia prawidłowego przebiegu procesu przetwórczego (tj. żelowanie i utwardzanie) oraz produkcji powtarzalnych kompozytów o wymaganych właściwościach  (tj. właściwy jednorodny, kolor powierzchni żelkotowej czy uzyskanie właściwego powtarzalnego stopnia uniepalnienia laminatu oraz powtarzalnej geometrii detalu). Często żywice wysokowypełnione dostarczane są w kontenerach. W takim przypadku dużym problemem jest szybkie i poprawne wymieszanie żywicy lub żelkotu w całej masie tonowego kontenera.

Najczęściej w branży stosuje się tanie mieszadła łapowe, które niestety bardzo nieefektywnie mieszają żywice. Bardziej ją napowietrzają i niszczą jej tiksotropię, niż mieszają. Wymieszanie wysokolepkich cieczy wymaga zastosowania nowocześniejszych rozwiązań niż mieszadła stosowane do roztworów wodnych.

Optymalnym rozwiązaniem do mieszania wysokolepkich cieczy tj. żelkotu i żywic wypełnionych (narzędziowych lub uniepalnionych) jest mieszadło „kubełkowe”. Zamiast klasycznych łopat skonstruowane jest ono z rozkładających się ramion na których zamontowane są kubełkowe mieszadła.

b3 2 b3 3

Ten typ mieszadła przynosi duże korzyści w porównaniu z mieszadłem łapowym:

 
Jest to jedyne na rynku mieszadło, które szybko i efektywnie miesza ciecz w całej objętości kontenera. W ten sposób pomaga uniknąć wielu problemów technologicznych, takich jak:

 Więcej informacji o urządzeniu można uzyskać u naszych konsultantów technicznych: KONTAKT. 

Marcin Faron

Konsultant techniczny
Menadżer Produktu - Zbrojenia, Utwardzacze, Epoksydy
Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

faron m 120

 

 

 

 

 

Często żywice wysokowypełnione dostarczane są w kontenerach. W takim przypadku dużym problemem jest szybkie i poprawne wymieszanie żywicy lub żelkotu w całej masie tonowego kontenera.