Skip to main content

Mieszanie żywicy/żelkotu w kontenerze

Żywice uniepalnione (np. seria żywic BUFA Firestop) lub wysokowypełnione narzędziowe (seria Neomould) oraz żelkoty poliestrowe są styrenowymi wysokowypełnionymi układami dyspersyjnymi. Proces przechowywania oraz transportu sprzyja rozwarstwianiu oraz powolnej sedymentacji poszczególnych komponentów żywicy oraz żelkotu. Wydzieleniu podlega styren, pigmenty oraz wypełniacze i uniepalniacze (sedymentacja).

Poprawne wymieszanie żywicy oraz żelkotu jest bardzo istotne dla zapewnia prawidłowego przebiegu procesu przetwórczego (tj. żelowanie i utwardzanie) oraz produkcji powtarzalnych kompozytów o wymaganych właściwościach  (tj. właściwy jednorodny, kolor powierzchni żelkotowej czy uzyskanie właściwego powtarzalnego stopnia uniepalnienia laminatu oraz powtarzalnej geometrii detalu). Często żywice wysokowypełnione dostarczane są w kontenerach. W takim przypadku dużym problemem jest szybkie i poprawne wymieszanie żywicy lub żelkotu w całej masie tonowego kontenera.

Najczęściej w branży stosuje się tanie mieszadła łapowe, które niestety bardzo nieefektywnie mieszają żywice. Bardziej ją napowietrzają i niszczą jej tiksotropię, niż mieszają. Wymieszanie wysokolepkich cieczy wymaga zastosowania nowocześniejszych rozwiązań niż mieszadła stosowane do roztworów wodnych.

Optymalnym rozwiązaniem do mieszania wysokolepkich cieczy tj. żelkotu i żywic wypełnionych (narzędziowych lub uniepalnionych) jest mieszadło „kubełkowe”. Zamiast klasycznych łopat skonstruowane jest ono z rozkładających się ramion na których zamontowane są kubełkowe mieszadła.

b3 2 b3 3

Ten typ mieszadła przynosi duże korzyści w porównaniu z mieszadłem łapowym:

  • „Kubełkowe” mieszadło dzięki swojej unikatowej konstrukcji wytwarza wiry o dużym momencie obrotowym,
    co powoduje dodatkowe przyspieszenie ruchu b3 4 mieszanych produktów.
    Ciecz ze ścianek jest „ściągana” do
    osi mieszadła i szybko mieszana.
  • W porównaniu do mieszadeł łapowych znacząco skraca się czas mieszania = duża oszczędność energii.
  • Maksymalnie ograniczone oddziaływanie sił ścinających = brak niszczenia tiksotropii.
  • Specjalna konstrukcja mieszadła nie powoduje napowietrzania i pojawiania się piany w mieszanej cieczy.
  • Brak znaczącego podgrzewania cieczy podczas mieszania.
  • Konstrukcja ze stali nierdzewnej nie powoduje żadnych reakcji katalitycznych w żywicy/żelkocie.
  • Bardzo prosty montaż do ramy kontenera.
  • Płynna regulacja obrotów.
 
Jest to jedyne na rynku mieszadło, które szybko i efektywnie miesza ciecz w całej objętości kontenera. W ten sposób pomaga uniknąć wielu problemów technologicznych, takich jak:

  • Niejednolity koloru laminatu. Bardzo często się zdarza, że stosując niewłaściwą konstrukcję mieszadła (zwykłe łapowe mieszadło), po „wymieszaniu” żelkotu uzyskujemy laminaty z warstwą żelkotu, której kolory na poszczególnych elementach minimalnie się różnią. Jest to związane z niepełnym lub brakiem wymieszania cieczy (równomiernego wymieszania pigmentów) przylegającej bezpośrednio do ścian kontenera.
  • Nierównomierne utwardzanie się żywicy. Wynikające z niepełnego wymieszania dodatku w całej masie w sytuacji, gdy sami przyspieszamy lub spowalniamy żywicę inhibitorem.
  • Powstawania laminatów o różnym stopniu uniepalnienia oraz nierównomiernego utwardzania w przypadku żywicy narzędziowej.
  • Laminowanie żywicą wypełnioną (żywica bezskurczowa lub uniepalniona) o zmiennym składzie wypełniaczy. Praca na wymaganym przez producenta składzie wypełniaczy daje nam zakładany skurcz detalu (określony wymiar technologiczny).
  • Podgrzewanie cieczy, niszczenie tiksotropii (mieszana żywica nie będzie miała tendencji do spływania) i napowietrzenie żelkotu (brak zgazowań w warstwie żelkotowej).

 Więcej informacji o urządzeniu można uzyskać u naszych konsultantów technicznych: KONTAKT. 

Marcin Faron

Konsultant techniczny
Menadżer Produktu - Zbrojenia, Utwardzacze, Epoksydy
Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

faron m 120

 

 

 

 

 

Często żywice wysokowypełnione dostarczane są w kontenerach. W takim przypadku dużym problemem jest szybkie i poprawne wymieszanie żywicy lub żelkotu w całej masie tonowego kontenera.