Kompozyt jako alternatywa stali i aluminium

{flike=230}

Produkty wykonane z materiałów kompozytowych GRP oferują znaczne korzyści dla środowiska naturalnego, ponieważ charakteryzują się niską wagę, dobrymi właściwościami mechanicznymi i doskonałą odpornością na korozję. Przykładowo, kompozyty stosowane w samochodach może znacznie zmniejszyć ogólny ciężar auta - nawet o 40% w porównaniu do stali.

1 2 3

W okresie eksploatacji samochodu, oznacza to kilka tysięcy i więcej litrów paliwa oszczędności i zmniejszenie emisji szkodliwych spalin. Dlatego producenci samochodów do produkcji wielu elementów zaczęli stosować kompozyt jako alternatywę dla innych materiałów, takich jak stal czy aluminium.

W 2003 roku, firma BASF dokonała kompleksowej analizy złożonej części (pokrywa bagażnika do Mercedes), w stosunku do takiej samej części wykonanej ze stali i aluminium. Badanie dotyczyło wszystkiego począwszy od producentów surowców aż do recyklingu. Po głębokiej analizie produktów wykonanych z różnych materiałów ekonomia i ekologia wskazały na kompozyt jako produkt idealny pod względem rozwoju i przyszłości.

Producenci pojazdów użytkowych to pierwsza grupa w sektorze motoryzacyjnym który w pełni wykorzystuje zalety GRP jako materiału konstrukcyjnego do budowy kabin samochodów ciężarowych i elementów nadwozia. Każdy kilogram zaoszczędzony w wadze kabiny oznacza wzrost kg ładowności. Kompozyty mogą również zastąpić elementy stalowe pod maską samochodu.

Przy spełnieniu wszystkich kryteriów, takich jak zachowanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, kompozyt może być stosowany do wytwarzania misek olejowych silnika oraz pokryw zaworowych (przykład - miska olejowa musi być w stanie utrzymać ciężar silnika), ale wartością dodaną są również korzyści dla środowiska. Są to obniżenie poziomu hałasu i poprawienie sprawność silnika, ponieważ silnik nagrzewa się szybciej i szybciej osiąga wydajność optymalną, ze względu na niższy ciężar silnika spala się również mniej paliwa podczas rozruchu zimnego silnika.

Kompozyt jako materiał ma wiele zastosowań i jest przyjazny dla środowiska. Lecz często pojawiają się pytania o sam materiał i wpływ na środowisko produkcji i pracy z materiałów składowych. Zagadnienia, które mają wpływ na przemysł obejmują:

  • zdrowie i bezpieczeństwo
  • emisję lotnych związków organicznych (VOC)
  • zużycie energii i toksyczności z produkcją proces
  • przetwarzanie odpadów i koniec z eksploatacji części

W obszarze zdrowia i bezpieczeństwa, podczas produkcji kompozytów poliestrowych stosowane są odpowiednie ubrania ochronne oraz stosowane proceudry BHP, które zapewniają bezpieczeństwo i higienę ich pracy. Ponadto coraz czesciej do wielkoseryjnej produkcji stosowane sa formy zamkniete, znacznie obniżające emijsję szkodliwych substancji. W wiekszości nowoczesnych zakłądów produkcji GRP stosowane są odpowiednie instalacje pobierające lotne związki z powietrza na hali i dopalające je w specjalnych urzadzeniach. Ponadto coraz czesciej uwaga przetwórców skierowana jest na żywice z niską zawartością styrenu, lub jego brakiem, naturalne włókna czy bardziej nowoczesne technologie przetwarzania, bardziej przyjazne środowisku.

4Jeśli chodzi o recykling - ogólnoeuropejskie konsorcjum ECRC (European Company of Recycling Composites) aktywnie rozwija inicjatywy i rozwiązania, które spełniają normy recyklingu i Dyrektywami Unii Europejskiej. Rozwiązania obejmują energię odzyskaną poprzez spalanie i recykling wycofanych z eksploatacji części kompozytowych oraz zbieranie, rozdrabnianie i mielenie kompozytu na frakcje. Powstały "Recyklat" może być ponownie użyty jako wypełniacz w nowych kompozytach.

6Farmy wiatrowe stają się dominantą na lądzie i morzu na całym świecie. Wiatraki, które widzimy dzisiaj mają długość łopaty nawet około 60 m. Pomimo zaawansowanej technologii jaką dzisiaj stosujemy, byłoby niemal niemożliwe do zbudowanie ich bez użycia kompozytu. Łopata wiatrowni zbudowana ze stali przy tej wielkości będzie tak ciężka że aby wprawić ją w ruch wiatr musiałby wiać z siłą huraganu.

5Kompozyt może być również alternatywą do produkcji drzwi i w znacznym stopniu zastąpić drewno egzotyczne. Drzwi z kompozytu są coraz bardziej popularne przy budowie oraz remontach domów oferując atrakcyjny wygląd i solidność drewna egzotycznego. Drzwi kompozytowe to dodatkowe zabezpieczenie ponieważ są bardzo wytrzymałe oraz odporne na włamania. Drzwi kompozytowe będą oporne na odkształcenia, na korozję oraz procesy gnilne, nie wymagają również malowania.

 

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się z autorem artykułu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołącz do Newslettera

 

Sebastian Kosicki

Konsultant Techniczny
Menadżer Produktu z grup Kleje, Rozdzielacze

Biuro w Gorzowie Wlkp.
kom. 605 041 771
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kosicki s 120