W XXI wieku ciężko wyobrazić sobie nowoczesny zakład pracy, chcący konkurowwać na rynku kompozytów bez nowoczesnych maszyn używanych na produkcji. Firma Bufatec oferuje szerokie portfolio maszyn i urządzeń, które znajdują zastosowanie w produkcji elementów na bazie żywic poliestrowych. Chciałbym państwu przybliżyć kilka urządzeń, które w ostatnich latach były najczęściej wybierane przez naszych klientów jak i również nowe propozycje wprowadzone do sprzedaży w 2014 roku.

POLYBAR - pneumatyczne urządzenie dozujące

Bt 02Pierwszym urządzeniem o jakim chciałbym wspomnieć jest urządzenie POLYBAR, precyzyjne urządzenie dozujące żywicę i nadtlenek. To urządzenie było dokładnie opisane przeze mnie we wcześniejszym artykule, jednakże przybliżę kilka podstawowych zalet tego urządzenia . Dzięki zastosowaniu w urządzeniu dozującym pompy mieszkowej wykonanej z Teflonu (DBGM),maszyna nie ma sobie równych jeśli chodzi o trwałość. Polybar może pracować bezawaryjnie przy prawidłowym używaniu nawet przez 10 lat. 

Kilka zalet:

 • Dokładne i powtarzalne dozowanie żywicy i nadtlenku
 • Brak straty materiałuBt 01
 • Większe bezpieczeństwo i czystość w miejscu pracy
 • Zawartość nadtlenku może być zmieniana jedynie wewnątrz urządzenia przez upoważnioną osobę
 • Dla sprawnego dozowania żywicy i utwardzacza
 • Brak przecieków żywicy przez wytarte uszczelnienia 
  • PTFE mieszek pompy żywicy
 • Utwardzacz jest odmierzany przez precyzyjnie ustawianą pompę
 • Pompa zywicy i utwardzacza jest ze sobą pneumatycznie sprzężona( rozwiązanie opatentowane)
 • Urządzenie zamknięte w skrzynce ze stali nierdzewnej z kluczem
 • Możliwość podłączęnia do IBC , beczki , hoboka

DELTA 5.5 - uniwersalna maszyna dla małej i średniej produkcji

 

Kolejnym urządzeniem, o którym chciałbym powiedzieć jest maszyna do natrysku żelkotu Delta 5.5. Urządzenie to zostało wprowadzone na rynek w 2013 roku i ma zastąpić starszą jednostkę, która została wycofana z produkcji. Nowa pompa żywicy i katalizatora, posiadają kilka innowacyjnych rozwiązań, zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby zapewnić niezawodne, trwałe działanie w najbardziej wymagających środowiskach produkcyjnych.

Bt 03Na bazie urządzenia Delta 5.5 powstało wiele rodzai maszyn przeznaczonych do róznych aplikacji takich jak natrysk żelkotu, natrysk żywicy z ciętym rovingiem, RTM, oraz urządzenia multikolor. Nowy silnik pneumatyczny został wyposażony w zawór magnetyczny, który gwarantuje cichą pracę jednostki zasilającej i niweluje do zera straty, które mogą powstać podczas zmiany kierunku suwu silnika. Nowa pompa katalizatora została wykonana z wysokiej klasy stali nierdzewnej co gwarantuje długą i niezawodną pracę.

Brak małych części oraz zastosowane w pompie samouszczelniające uszczelnienia górne, pozwalają na długą prace pompy bez żadnych wycieków. Innowacyjna konstrukcja pompy zapewnia łatwy dostęp do niewielkiej ilości części, a wymiana ich nie sprawia większych trudności.

Jak widać na poniższym zdjęciu Delta 5.5 Multicolor w tym wypadku 4 kolory, w dalszym ciągu pozostaje urządzeniem o niewielkich gabarytach co czyni ją bardzo mobilną, i zarazem łatwą w obsłudze. Maszyna posiada jeden silnik połączony z pompą nadtlenku, który zasila nieograniczoną ilość kolorów.

Bt 04

Czynności jakie należy wykonać podczas zmiany koloru ograniczono do minimum, a czas potrzebny na uzbrojenie maszyny do natrysku innego koloru zajmuje mniej niż 3 minuty. Jak w każej maszynie firmy Bufatec, w kórej wymagane jest płukanie acetonem zostało zastosowane płukanie pulsacyjne, co pozwala na intensywniejsze czyszczenie elementów, które tego wymagają przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużywanego acetonu.

Bt 05  bt 07
 Bt 06  Century gun with bayonet coupling

 

ES-1 - niewielka niedroga maszyna do natrysku żelkotu

bt 08Kolejnym urządzeniem, o którym chcę wspomnieć jest nasza najmniejsza żelkociarka ES-1. Maszyna przeznaczona jest do natrysku żelkotu na małe oraz średnie elementy. ES-1 to urządzenie o niewielkich rozmiarach nakładane bezpośrednio na hobok z żelkotem. Maszyna jest bardzo łatwa w obsłudze oraz niezwykle mobilna ze wzglądu na swoje rozmiary.

Jak można zauważyć na zdjęciu, urządzenie nie posiada pompy utwardzacza. W tym wypadku utwardzacz podawany jest prosto ze zbiornika wykonanego ze stali nierdzewnej pod wpływem wprowadzonego do środka ciśnienia. Jest to rozwiązanie, które pozwala nam na bardzo precyzyjne ustawienie odpowiedniej zawartości katalizatora, lecz wymaga to wykonania kilku czynności, które w rzeczywistości nie zajmą nam więcej niż pięć minut. Jest jeszcze jeden duży plus takiego rozwiązania, a mianowicie brak pompy utwarczacza pozwala nam zaoszczędzić pieniądze na codziennej eksploatacji(koszty części zamiennych,brak kosztów serwisu). Urządzenie ES-1 dostępne jest również jako maszyna Multikolor.

Opis:

 • Maszyna zasilana sprężonym powietrzem, rożnicowa pompa tłokowa do transportu żywicy
 • Samonastawne uszczelnienia pompy żywicy
 • Wysokiej jakości regulator ciśnienia powietrza z manometrem (stal nierdzewna)
 • Pompa zamontowana na pokrywie hoboka
 • 10- litrowy zbiornik nadtlenku
 • Zestaw podstawowych narzędzi w skrzynce serwisowej
 • 10 metrowy przewód zasilający sprężonego powietrza z szybkozłączką 7 mm

GAMMA 4 - urządzenie do aplikacji kleju poliestrowego.

bt 09Dla osób, które używają klejów na bazie żywic poliestrowch w ilości od 2 do 25 ton rocznie , maszyną godną polecenia jest urządzenie Gamma4. Gamma 4 przeznaczona jest do aplikacji past klejących niezbrojonych (bez włókien) i niezawierających lekkich wypełniaczy w postaci mikrobalonów.

Zalety urządzenia:

 • prosta konstrukcja gwarantuje nieskomplikowaną i łatwą obsługę oraz wysoką mobilność
 • 2-komponentowa głowica mieszająca z funkcja płukania – niewielkie zużycie rozpuszczalnika
 • pasta klejąca jest dozowana bezpośrednio z hobokow - opakowania mogą być szybko wymieniane
 • brak strat podczas mieszania i aplikacji
 • innowacyjna technologia pompy samoregulujące uszczelnienia pompy
 • zbiornik nadtlenku ze stali nierdzewnej z wizualną kontrolą poziomu
 • pompa nadtlenku z płynną regulacją zawartości nadtlenku
bt 10 Bt 11

Doskonałe wyniki osiąga się przy pracy z następującymi produktami BUFA:

 bt 12

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Dariusz Surowiec
Technik Maszyn BÜFA
Inżynier wsparcia technicznego

kom. 607 668 627
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

surowiec d 120