Mieszadła BÜFAtec

mixŻywice i żelkoty stanowią styrenowe roztwory a w przypadku systemów unipalnionych także układy dyspersyjne. Proces przechowywania sprzyja rozwarstwianiu i powolnej sedymentacji poszczególnych składników. Dlatego poprawane wymieszanie żywicy i żelkotu jest kluczowe dla zapewnia prawidłowego procesu przetwórczego i wytwarzania powtarzalnych kompozytów.

Dobierając odpowiedni rodzaj mieszadła należy pamiętać, iż nienasycone poliestry nie powinny być narażone na działanie silnych sił ścinających, które powodują destrukcję tiksotropi oraz aby mieszadło było tak dobrane aby nie napowietrzało żywicy a tym bardziej żelkotu.

Najprostsze powszechnie stosowane mieszada (np.turbinowe) mają tendencje do wytwarzania wiru wzdłuż osi mieszadła powodując wprowadzanie powietrza w układ mieszający. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest stosowanie elektrycznych silników(tj.komercyjne elektryczne wiertarki z mieszadłami, itp) które stwarzają wysokie ryzyko zapłonu żywicy.

 

Należy pamiętać o tym że zaburzenie reologii poliestru będzie wiązało się z wieloma problemami przetwórczymi do których należą:

  • spływanie żywicy ze ścian pionowych,
  • szybką sedymentacją wypełniaczy w systemach uniepalnionych
  • rozwarstwianie pigmentów w żelkocie(liczne smugi, przebarwienia)
  • zapowietrzenie żelkotu(zgazowania w warstwie żelkotowej)

Do mieszania żelkotów polecamy stosowanie profesjonalnych wolnoobrotowych mieszadeł BÜFAtec ze specjalnie skonstruowanymi łopatami mieszajacymi.

Mieszadła występują w kilku konfiguracjach:

  • mieszadło obsługiwane ręcznie do hoboków (kod:028-0145),
  • mieszadło obsługiwane ręcznie do beczek (028-0165)
  • mieszadło do kontenerów (028-0173).

Geometria łopat mieszadła wymusza ruch cieczy wzdłuż osi mieszadła od dołu do góry, zapobiegając w ten sposób jego napowietrzaniu. Mieszadła są tak skonstruowane aby nie niszczyć tiksotropi układu i nie przysparzać licznych wymienionych wcześniej problemów przetwórczych.

Do żywic wysokowypełnionych doskonałym rozwiązaniem jest wolnoobrotowe mieszadło łapowe (kod: 028-0143) z możliwością zamocowania na brzegu pojemnika. Wszystkie dostępne mieszadła BÜFAtec bazują na silnikach powietrznych!

mieszada 

bufaWięcej informacji można uzyskać od naszych przedstawicieli techniczno-handlowych.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołącz do Newslettera

 

Marcin Faron

Przedstawiciel handlowy
Doradca techniczny

Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marcin Faron