Zbiornik wodaWiele firm korzysta ze starych i sprawdzonych rozwiązań łączenia elementów zbiorników wykonanych z laminatu poliestrowo - szklanego. Najczęściej są to połączenia mechaniczne w postaci śrub, nitów lub wkrętów wzmacniające spoinę wykonaną za pomocą klejów poliestrowych. Dodatkowo połączone elementy oblaminowane są od wewnątrz zbiornika. Połączenie takie jest wytrzymałe jednak wymaga dużego nakładu pracy oraz użycia wielu materiałów, o jego estetyce nie wspominając.

Alternatywą, sprawdzoną wspólnie z klientami produkującymi zbiorniki, jest zastosowanie klejów strukturalnych PLEXUS, tworzonych na bazie metakrylanu metylu (MMA), które charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. I tak, w zależności od rodzaju kleju, wytrzymałość na rozciąganie może wynosić do 31 N/mm2,  wytrzymałość na ścinanie do 24 MPa i wydłużenie dochodzące nawet do 175%! Poza parametrami mechanicznym, kleje PLEXUS odporne są na działanie związków chemicznych: węglowodorów, kwasów i zasad (pH 3-10) oraz roztworów soli.

ZbiornikZastosowanie klejów PLEXUS w stosunku do standardowego klejenia posiada wiele zalet, które na przykładzie prezentowanej aplikaci wyglądają następująco:

 

  • redukcja czasu łączenia elementów do 60 min włącznie z utwardzeniem spoiny ( dotychczas operacja klejenia z czasem potrzebnym na przygotowanie powierzchni i materiałów trwała do 3-4 godziny plus 8 godzin na utwardzenie kleju poliestrowego)
  • eliminacja połączeń mechanicznych (nitowanie, śruby, skręcanie), a więc skrócenie czasu na przygotowanie do montażu
  • brak konieczności specjalnego przygotowania powierzchni - kleje PLEXUS zostały zaprojektowane tak, aby praca z nimi była jak najprostsza. Klejone powierzchnie nie wymagają szlifowania, szorstkowania ani stosowania podkładów. Miejsce połączenia wystarczy jedynie odtłuścić np. za pomocą acetonu i element jest gotowy do klejenia
  • eliminacja procesu laminowania wewnątrz zbiornika (redukcja kosztów pracy oraz ryzyka wypadku przy pracy)
  • optymalizacja kosztów produkcji (zastepujemy wysokie koszty pracy oraz znaczne ilości materiałów pomocniczych tylko 2 kartuszami 380ml kleju Plexus)

Łączenie elementów zbiorników przy użyciu klejów PLEXUS można określić w kilku słowach - szybko, estetycznie, łatwo i przy atrakcyjnym poziomie kosztów.

Zachęcamy do testowania naszego rozwiązania, na życzenie pojawi się u Państwa nasz przedstawiciel, który wykona wspólnie z Państwem prezentację i test produkcyjny. Dołączcie do rzeszy klientów, którzy z powodzeniem stosują kleje PLEXUS do łączenia elementów konstrukcyjnych z laminatów na całym świecie.