Drukuj
Odsłony: 20188

Technologie RTM/Light RTM

RTM - skrót ten pochodzi z angielskiego i oznacza Resin Transfer Moulding. Technologia RTM służy do formowania w zamkniętych formach elementów kompozytowych o różnych kształtach. Proces ten polega na wtryśnięciu żywicy pod niewielkim ciśnieniem pomiędzy dwie szczelnie zamknięte formy (część męska + część żeńska). Przygotowane wcześniej warstwy zbrojenia zostają ułożone na sucho w formie pokrytej żelkotem, a następnie zostają przykryte przeciwformą i szczelnie zamknięte.

W dalszym etapie pomiędzy formy w staranie dobrane punkty zostaje wstrzyknięta żywica, która przesyca zbrojenie umieszczone w środku, nadmiar żywicy zostaje odprowadzony poza formę. Podczas wtrysku żywicy musi zostać umożliwione „wypchnięcie” powietrza z miejsc w które wpływa żywica.

 

Wytwarzanie produktów w technologi RTM pozwala w dużym stopniu zredukować emisję styrenu do środowiska oraz tym samym redukuje dokuczliwy zapach towarzysząsy produkcji laminatów co jest ogromnym plusem tej metody zarówno dla pracowników jak i otoczenia. Ma to szczególne znaczenie dla zakładów położonych w pobliżu zabudowań miejskich. Korzyści jakie idą za wykorzystaniem techniką RTM w procesie wytwarzania:

Występują różne techniki formowania w zamkniętych formach takie jak:

Różnica pomiędzy Light RTM, a tradycyjnym RTM jest mianowicie taka, że przy pierwszej metodzie ciśnienie wtrysku żywicy jest niewielkie, a cały proces wspomgany jest podciśnieniem. Proces ten pozwala na budowę przeciwformy o lżejszej konstrukcji stąd też nazwa „lekki” RTM.

W RTM „ciężkim” stosowane formy w znaczącej części zbudowane są z metalu co w znacznym stopniu zwiększa ich koszt budowy lecz pozwala na użycie większego ciśnienia wtrysku, a co za tym idzie pozwala na skuteczne przyspieszenie procesu oraz skrócenie czasu żelowania.

RÓŻNICA CIŚNIEŃ RTM/RTM light/Vacuum injection

wykres6

 

Różnica ciśnień pomiędzy dwoma końcami formy sprawia że żywica zaczyna płynąć i wypełniać naszą formę.

wykres5

 

Dla wszystkich metod wtrysku przepływ żywicy można przewidzieć stosując prawo D’Arcy´ego. Ten prosty wzór w łatwy sposób pozwoli nam zrozumieć jak wiele czynników takich jak:

wykres4

wykres3

Zależność przepływu od kombinacji czynników

Przykład dla dwóch połowek formy wykonanych z przykładowych dwóch żywic z naszej oferty

wykres2 

 

 

wykres1

Do wytwarzania produktów w technologi RTM polecamy następujące żywice:

DCPD (najbardziej optymalne ze względu na niski skórcz, niski pik temperaturowy, atrakcyjną cenę):

Ortho (polecane mniej ze względu na spory skórcz):

Vinyloester (niski skórcz, bardzo wysoka wytrzymałość i odporność termiczna oraz chemiczna):

 

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Dariusz Surowiec
Technik Maszyn BufaTec
Inżynier wsparcia technicznego

kom. 607 668 627
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4 surowiec