Skip to main content

Atlac E-coat 65 - innowacyjny barriercoat dla branży marine

nimbus2Doskonała ochrona przed osmozą oraz najwyższa jakość powierzchni są głównymi wymaganiami producentów łodzi. Oba aspekty są uwzględniane w pojedynczym, szybkim w użyciu produkcie firmy DSM Comosite Resins. Atlac E-coat 65 jest innowacyjną powłoką barierową, opartą na żywicy winyloestrowej o niskiej zawartości styrenu.

  Altac E-coat 65 natryskuje się bezpośrednio na warstwę żelkotu aby uzyskać wysokiej jakości barierę przeciwko osmozie oraz bardzo efektywną blokadę przeciwko odbijaniu się maty szklanej na powierzchni produktu. Dzięki zawartości styrenu mniejszej niż 35%, produkt Atlac E-coat 65 pozwala istotnie ograniczyć emisję styrenu do otoczenia zarówno przy użyciu form otwartych jak i zamkniętych. Pomiary wykazały, że emisja styrenu jest o 40% mniejsza w fazie dynamicznej i o 25% mniejsza w fazie statycznej w porównaniu do standardowych żelkotów.

 

Atlac E-coat 65 jest szybszy w aplikacji, posiada przyspieszony system utwardzania co powoduje wzrost efektywności produkcji w porównaniu do bardziej czasochłonnej aplikacji tradycyjnej - bariery „tie coat” wzmacnianej matą szklaną - gdzie również pojawia się ryzyko pozostawienia nie przesyconej maty i uwięzienia pęcherzyków powietrza od strony żelkotu.

Innowacją powłoki Atlac E-coat 65 jest możliwość laminowania już po ok. 60-90 minutach od czasu jej nałożenia. Nie ma więc konieczności czekania do następnego dnia przed rozpoczęciem dalszej pracy, jak to miało miejsce w przypadku konwencjonalnych rozwiązań. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie produktywności bez obniżenia wysokich parametrów jakościowych powierzchni.

Natrysk Atlac E-coat 65 wykonuje się za pomocą standardowych urządzeń do aplikacji żelkotu, a do utwardzania stosuje się popularne nadtlenki (MEKP), dzięki temu nie potrzeba specjalnego wyposażenia ani niestandardowych utwardzaczy. Łatwość aplikacji, oszczędność czasu oraz obniżenie kosztów uzyskane dzięki nowej powłoce barierowej powodują, że Atlac E-coat 65 można stosować z powodzeniem przy produkcji kadłubów i pokładów, jak również form.

Przy stosowaniu wysokiej jakości żelkotów ISO-NPG, Atlac E-coat 65 znacząco poprawia jakość powierzchni i podnosi skuteczność długoterminowej ochrony przeciw osmozie.

Atlac E-coat 65 stosowany jest przez największych producentów.

Próby u klientów wyszły bardzo pozytywnie. Partner DSM (Nimbus Boats AB, Szwecja) był jednym z pierwszych, który wdrożył Atlac E-coat 65 bezpośrednio po seminarium Marine Open Days w centrum szkoleniowym w Zwolle. W tym przypadku najważniejsze było skrócenie czasu produkcji kadłuba. Zastosowania Atlac E-coat 65 jako warstwy barierowej w technologii infuzji podciśnieniowej znacząco wpłynęło na polepszenie jakości powierzchni. Pominięcie procesu ręcznego laminowania powłoki „tie coat” pozwoliło na skrócenie czasu pracy. Plan produkcji kadłuba został zredukowany z pięciu do czterech dni. Jakość powierzchni także została uznana za 20-50% lepszą, zależnie od kryteriów oceny. Jakość powierzchni końcowej można zobaczyć na poniższym zdjęciu.

 

tu_jest_kadlum

 

Najwyższa jakość powierzchni laminatu daje wręcz lustrzane odbicie nawet na najtrudniejszym kolorze - granatowym. 

 

 

nimbus

 

  Próby w Nimbus pokazują łatwość aplikacji Atlac E-coat 65. Dzięki dobrej tiksotropii, nie występuje zjawisko ściekania po odwróceniu formy.

 

 Do pobrania:

Karta techniczna:

icon Atlac E-coat 65 (83.37 KB) 

Broszura reklamowa:

 icon Atlac E-coat 65 - broszura (2.23 MB)

dsm_unlimited