Skip to main content

Szybciej, lepiej, bezpieczniej

Po raz kolejny firma BÜFA udoskonala system narzędzi kompozytowych – żelkot ze zdolnością do odprowadzania ładunków elektrycznych to prawdziwa rewolucja na rynku.

Produkcja dużych narzędzi o powierzchni klasy A możliwa w jeden, zamiast kilku dni. Żywica narzędziowa, której chemiczne parametry utwardzania (pomimo niskiej zawartości lotnych związków organicznych) zapewniają łatwy przerób, większą opłacalność i wysokie bezpieczeństwo procesu, a także znacznie zredukowaną falistość w przypadku żywicy jednowarstwowej – a wszystko to w konkurencyjnych cenach. To tylko niektóre z właściwości, dzięki którym nowy system narzędzi kompozytowych BÜFA Composite Systems GmbH & Co. KG podbija serca użytkowników. Prawdziwą rewolucją w nowym pakiecie narzędziowym BÜFA jest nowy przewodzący żelkot narzędziowy, który dzięki inteligentnemu wprowadzeniu nanorurek jednościennych (SWCNT), umożliwia wydajne odprowadzenie ładunków elektrostatycznych. Pozwala to nie tylko na łatwiejsze i przede wszystkim szybsze budowanie form, lecz również na obniżenie kosztów ich czyszczenia. Jednocześnie produkt ten zapewnia mniejszy wskaźnik odrzutów i wyższą jakość produkowanych elementów, dzięki zminimalizowaniu ilości przywierającego kurzu i brudu. Znacznie wzrasta także bezpieczeństwo pracy.

Możliwość zbudowania do dwunastu warstw laminatu „na mokro” dzięki precyzyjnie dobranym parametrom chemicznym

- Nasze dotychczasowe systemy narzędziowe już od kilku lat doskonale sprawdzają się u klientów - tłumaczy Elmar Greiff, który opracował innowacyjny, zdolny do odprowadzania ładunków elektrycznych żelkot BÜFA - jednak baza surowcowa jest nieustannie rozwijana. Dlatego właśnie, jako przedsiębiorstwo wiodące pod względem technologicznym w dziedzinie systemów narzędziowych, czujemy się zobowiązani, aby dowiedzieć się, co możemy osiągnąć dzięki możliwościom, jakie daje nam nowoczesna chemia polimerów.

Przykładowo: żywica BÜFA®-VE 0910. Niskoprofilowe dodatki ograniczają lub wręcz eliminują niepożądane kurczenie się laminatu, dzięki czemu pozwalają uzyskać doskonałą jakość powierzchni formy, nawet w przypadku budowy wielowarstwowego laminatu „mokre na mokre” (wet on wet). Z kolei ulepszona odporność na odkształcenia termiczne znacznie zwiększa żywotność narzędzia przy zastosowaniach w warunkach granicznych wartości temperaturowych (DSC TGmid: 122°C zamiast 87°C w przypadku produktu poprzedniej generacji).

Nowa żywica BÜFA®-VE-Tooling Resin 700-7100 to żywica winyloestrowa z wysoko wyspecjalizowanymi niskoprofilowymi dodatkami i wypełniaczami, które w inteligentny sposób spowalniają proces obkurczania, a jednocześnie doskonale przyspieszają i tłumią chemiczne parametry utwardzania. Jej właściwości utwardzające ostatecznie pozwalają na łatwą i ekonomiczną budowę wielowarstwowych laminatów. W jednej operacji roboczej możliwe jest uzyskanie laminatu składającego się z dwunastu warstw CSM 450g/m2 każda. To powinno przyspieszyć proces budowania, zwłaszcza dużych narzędzi, co przekłada się na znaczące oszczędności. Warto dodać, że nowa żywica narzędziowa BÜFA®-VE-Tooling Resin 700-7100 może osiągnąć twardość sięgającą 58 Barcoli po wygrzaniu.

Nanorurki węglowe dla narzędzia „2.0”

Ten najnowocześniejszy żelkot przewodzący zawdzięcza swoje działanie dodaniu niewidocznych gołym okiem nanorurek węglowych, które pozwalają powierzchni żelkotowej uzyskać przewodność elektryczną bez konieczności stosowania takich dodatków jak np. sadza. Skuteczne odprowadzenie ładunków elektrostatycznych zmniejsza siłę potrzebną do wyciągnięcia wyrobu z formy. Skutecznie eliminuje przy tym uciążliwe gromadzenie się kurzu i brudu, co ostatecznie zmniejsza ilość odrzutów wynikających z wad powierzchniowych. Dodatkowe szlifowanie pozwala uzyskać powierzchnię o najwyższym stopniu połysku, co może okazać się bardzo trudne w przypadku systemów wypełnianych grafitem lub sadzą.

Od strony praktycznej oznacza to zapobieganie powstawaniu wyładowań elektrycznych, które mogą doprowadzić do wystąpienia obrażeń u pracowników i zwiększyć ryzyko pożaru w zakładzie.

- Zdolność nowego żelkotu do odprowadzania ładunków jest tak dobra, że można go stosować nie tylko w standardowych obróbkach kompozytowych, ale nawet w wyjątkowo ściśle chronionych obszarach, w których występuje ryzyko eksplozji - mówi Greiff. 

Krok milowy dla branży

- Właśnie dlatego jesteśmy tak dumni z naszego nowego systemu narzędziowego. Produkowanie wielkogabarytowych form może odbywać się w jednym kroku i nie musi zajmować kilku dni. Jednocześnie jesteś jesteśmy w stanie zapewnić lepsze właściwości powierzchni. To milowy krok - mówi Greiff - Wszystko to w połączeniu z naszym innowacyjnym żelkotem przewodzącym zwiększa opłacalność produkcji narzędzi i wyrobów. Jest to sukces, który osiągnąć może jedynie tak doświadczony producent systemów narzędziowych, jakim jest BÜFA. Potwierdzają to również nasi klienci: Pierwsze opinie z rynku są bardzo pozytywne. Nie możemy się już doczekać żeby sprawdzić, do jakich celów użyją tych produktów nasi partnerzy z branży kompozytów.

 

Źródło: informacja prasowa, BÜFA Composite Systems GmbH & Co.

ZOBACZ NOWY BUFA TOOLING SYSTEM W AKCJI: NASZ FILM Z REALIZACJI W OKIBOATS NA YOUTUBE

 

%MCEPASTEBIN%