Skip to main content

Nadtlenik Curox - pięć powodów dla których warto je stosować

Utwardzacze bezftalanowe to innowacyjne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie w obszacze nadtlenków opracowane przez firmę United Initiators. Nowe generacja inicjatorów ma na celu usprawnienie i obniżenie kosztów produkcyjnych, a z drugiej strony w istotny sposób wpływa na podniesienie bezpieczeństwa i ochrony pracownika w miejscu pracy.

Z czego składa się jest utwardzacz?
Utwardzacz (inicjator) jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego przebiegu procesu kopolimeryzacji niensyconych żywic poliestrowych oraz winyloestrowych.  Standardowy inicjator MEKP to mieszanina poniższych substancji:

 • Monomer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Dimer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Nadtlenek wodoru
 • Trymer nadtlenku metylo-etylo-ketonu
 • Ftalany
 • Inne plastyfikatory
 • Metylo-etylo-keton
 • Sole
 • Woda
 • Inne dodatki
Komponenty inicjatora

Najważniejszym składnikim inicjatora są tzw. aktywne komponenty, które odpowiadają za proces żelowania i właściwy przebieg utwardzania nienasyconych żywic poliestrowych. Do tej grupy zaliczamy nadtlenek metylo-etylo-ketonu (MEKP), jego dimery oraz nadtlenek wodoru. Suma powyższych trzech składników nie może przekroczyć 9,9% aktywnego tlenu, co odpowiada około 35% całkowitej zawartości aktywnych składników w nadtlenku. Ograniczenie to ma związek z przepisami dotyczącymi transportu i magazynowania nadtlenków organicznych. Drugim znaczącym składnikem utwardzacza jest plastyfikator, którego zawartość może sięgać aż do 70% masy utwardzacza. Powszechnie stosowanymi plastyfikatorami są:

 • DMP (ftalan dimetylu) – standartowe r-ry MEKP
 • DIBP (ftalan dibutylu) – standartowe tanie r-ry MEKP
 • TXIB (Diizomaślan 2,2,4-trimetylo-1,3-pentanodiolu) – np. Curox M-302, Curox M-312, Curox M-202 i Curox M-102.

Zadaniem plastyfikatora jest stabilizacja mieszaniny aktywnych składników biorących udział w reakcji kopolimeryzacji. Dobrej jakości rozpuszczalnik charakteryzuje się wysokim punktem zapłonu i temperaturą wrzenia oraz dodatkowo musi być bardzo łatwo rozpuszczalny w styrenie. Plastyfikatory nie wiążą się w strukturę przestrzenną kompozytu. W czasie procesu przetwórczego ftalany wyparowują tworząc szkodliwe dla zdrowia pary mogące powodować uczulenia i podrażnienia błon śluzowych.

Wyeliminowanie ftalanów we flagowej grupie utwardzaczy UNITED INITIATORS jakim są CUROX-y spowodowało bardzo korzystną zmianę właściwości tych produktów na kilku płaszczyznach. Mam nadzieję, że poniższe argumenty przekonają Państwa do przejścia na inicjatory bezftalanowe.

1. Wyeliminowanie szkodliwych plastyfikatorów.

argument1 tabela

2. Uzyskano produkt o obniżonej gęstości (o ok. 14%) w porównaniu do produktów konkurencyjnych, co przekłada się na dodatkowe korzyści płynące z jego stosowania.

argument2 wykres

3. Przy tej samej wadze opakowania zbiorczego co w przypadku konkurencyjnych produktów, zyskuje się aż 4 litry utwardzacza!

 argument3 wykres

4. Niższa lepkość od systemów konkurencyjnych o 55%! Łatwe mieszanie z żelkotami i żywicami, w szczególności z poliestrami wypełnionymi (systemy niepalne, polimerobetony, kleje poliestrowe, itp.). Doskonała i szybka homogenizacja podczas natrysku wypełnionych żelkotów przy pomocy aparatów natryskowych.

argument4 wykres 

5. Wyższa dopuszczalna temperatura przechowywania! Mniejsze ryzyko pożaru. Produkt bezpieczniejszy dla funkcjonowania zakładu przetwórczego.

argument5 wykres 

Podsumowanie:

Curox korzysci

 

Zapraszamy również do lektury innych artykułów z działu Nadtlenki:

Utwardzacze United Initiators a sterowanie cyklem produkcji dla żywicy Synolite 8388-P-1

Proste sposoby na sterowanie procesami przetwórczymi na przykładzie utwardzaczy United Initiators.

United Initiators rozszerza ofertę utwardzaczy Curox

United Initiators dostępny w ofercie Baltazar Kompozyty!

 

Marcin Faron

Przedstawiciel handlowy
Doradca technicznych
Biuro w Krakowie
kom. 609 115 122
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

faron m 120