Skip to main content

Systemy akceleracji i utwardzania żywic poliestrowych

{flike id=166}

logoSzanowni Państwo,

Mamy przyjemność przedstawić specjalne dodatki produkcji BÜFA Gelcoat Plus, przeznaczone do sterowania reakcjami sieciowania i utwardzania żywic poliestrowych, winyloestrowych i zelkotów oraz nadtlenki United Initiators, których jesteśmy wyłacznym dystrybutorem na Polskę.

W zależności od kształtu, wielkości i przeznaczenia obiektu budowanego jako laminat poliestrowo szklany (lub polimerobeton) oraz od planowanej wielkosci serii danego produktu, dobieramy odpowiednie techniki produkcji oraz materiały i srodki pomocnicze. W każdym z przypadków zależy przetwórcy na ustawieniu odpowiednio długiego do danej aplikacji czasu żelowania żywicy oraz na osiągnięciu bezpiecznego, jak najkrótszego, czasu produkcji danego elementu w celu podniesienia rentowności całego procesu.

Pamiętajmy ze wiekszość żywic, takze tych nieakcelerowanych, ma dzięki swojej budowie wewnętrznej, ścisle określony charakter reaktywności i rzetelni producenci poliestrów podają czy żywica jest wysokoreaktywna, średnioreaktywna czy też wolnoreaktywna. Właściwy dobór systemu utwardzania czyli akceleratorów i nadtlenków pomoże wykorzystać własności żywicy.

 

Przykład różnorodnych wyników dla wysokoreaktywnej żywicy ortoftalowej Palatal P 69-02 :

 1

Widzimy jak proporcje akcelerator/nadtlenek zmianiają czas żelowania i utwardzania układu.

Jest to bardzo dobry przykład pokazujący jak zmiana nadtlenku dla danego akceleratora wydłuża czas żelowania przy zmniejszeniu czasu samego utwardzania. Dla Curox M-102 otrzymujemy bardzo dobry współczynnik czasu odformowania, biorac pod uwagę czas odformowania do czasu żelu, w porównianu do standardowych MEKP jak Curox M-302 czy Butanox M-50. To świadczy o rentowności procesu produkcji. ( przy załozeniu ze potrzebujemy czas 30 minut do przesaczenia zbrojenia a nie 10 minut )

Wyniki dotyczą pomiarów laboratoryjnych w kubku a 100 g. Dla budowy laminatów o grubości 3-4 mm, czas żelowania i utwardzania ulegnie znacznemu wydłużeniu a dysproporcje pomiędzy skutecznością danego układu akcelerator/ nadtlenek będą jeszcze wyrażniejsze i pokażą dokładnie opłacalność wyboru metody akceleracji i utwardzania.

Żywice przeznaczone do przetwarzania ręcznego oraz natrysku posiadają odpowiednio ustawioną akcelerację. Sterowanie czasem żelowania i utwardzania prowadzimy takze za pomocą stosowania odpowiednich nadtlenków ( MEKP jak Curox M-312, Curox M-302, Curox M-402, LA-MEKP jak Curox M-102, czy też AAP jak Curox A-300). Stosując dodatkowe akcelaratory jak 742-0064 ( kobalt + aminy) skracamy czas zelowania i utwardzania oraz umozliwiamy pracę w warunkach niestandardowych : np. zimowych przy obnizonej temperaturze otoczenia i form.

W procesie RTM i lekki RTM czas wypełniania formy jest relatywnie do innych procesów krótki i zalezy nam na układzie ekcelerator/nadtlenek, który dla zywicy da krótki czas żelowania z bardzo szybkim czasem utwardzania bez przegrzania/przepalenia laminatu. Stosowny jest przewaznie kobalt wraz z nadtlenkami typu AAP jak Curox A-300 (j ego odpowiednik to Trigonox 44B) lub specjalna mieszaniną MEKP do RTM jak Curox M-372, skracające zdecydowanie czas odformowania w porównaniu ze standardowymi MEKP.

Podczas produkcji rur i zbiorników metodą nawijania, stosujemy zywice nieprzyspieszone tak by dokładnie do naszych potrzeb i czasu budowy danego elementu dobrać czas zelu. Stosujemy układy akceleracji zawierajace kobalt lub mieszaniny kobalt-aminy. W zalezności od charakteru bazowej zywicy pracujemy na odmiennych utwardzaczach. Dla winylowestrów zalecemy utwardzanie LA-MEKP jak Curox M-102, natomiast dla pozostałych poliesterów stosujemy standardowe MEKP, także LA-MEKP a wybranych procesach i warunkach nadtlenki typu MIKP jak Curox I-300

Akcelaratory BUEFA na bazie kobaltu :2

  • 742-0062 BÜFA Akcelerator Co 1%
  • 742-0065 BÜFA Akcelerator Co 4%
  • 742-0600 BÜFA Akcelerator Co 6%
  • 742-0072 BÜFA Akcelerator Co 10%

Specjalny akcelarator BUEFA na bazie kobaltu :

  • 742-0222 BUEFA Akcelerator Co 10 BTX free - Nie zawiera styrenu, benzenu i toluenu

Akcelaratory BUEFA na bazie innych soli metali :

  • 742-0003 BUEFA Akcelerator Cu 0,4
  • 742-0424 BUEFA Akcelerator K 7,5

Grupa akceleratorów BUEFA na bazie amin :

  • 742-0083 BUEFA Akcelerator DEA 10 na bazie DEA, zapewnia długi czas żelowania
  • 742-0060 BUEFA Akcelerator DMA 10 na bazie DMA, zapewnia średni czas żelowania
  • 742-0084 BUEFA Akcelerator DMPT 10 na bazie DMPT, zapewnia szybki czas żelowania

Uwardzanie żywic i żelkotów przy zastosowaniu amin moze prowadzić do ich odbarwienia : żółknięcia.

Mieszaniny akceleratorów cobaltowo-aminowe i inne :

  • 742-0007 BUEFA Accelerator complex 0007
  • 742-0070 BUEFA Accelerator complex 0070 specjalność do uwardzania żywic VE z MEKP
  • 742-0064 BUEFA Accelerator complex 0064 specjalność do uwardzania żywic z MEKP i BPO
  • 742-0111 BUEFA Accelerator complex 0111 akecelerator i promotor, do szybkiego utwardzania
  • 742-0399 BUEFA Accelerator complex 0399 specjalność do utwardzania żelkotów BUEFA Firestop

Sprawdż zawsze, czy zastosowanie specjalnego dodatku nie wpłynie na certyfikację twojego wyrobu z uwagi na zawartość chemiczną składników i ich pozostałości w finalnym wyrobie.

Najczęściej stosowane nadtlenki organiczne3 :

Nadtlenki Curox M102, M302, M312 i M102 jako nośnik substancji aktywnych mają ester alifatyczny i są pozbawione ftalanów i szkodliwych zwiazsków aro,matycznych, które p;osiadają konkurencyjune produkty. Jest to bardzo wazne z uwagi na zdrowie pracowników wykonujacych kompozyty w technikach otwartych laminowanie i natrysku żywic i żelkotów.

  • Curox M-302     MEKP methylethyl ketonperoxide, standardowy
  • Curox M-402     MEKP bardziej reaktywny od 302
  • Curox M-312     MEKP średnioreaktywny o bardzo wysokiej czystosci
  • Curox M-372     MEKP specjalny do RTM, skraca czas utwardzanie bez mocnego piku
  • Curox M-102     MEKP-LA wydłuza czas żelowania i skraca czas utwardzania
  • Curox A-300      AAP wysokoreaktywny, bardzo szybkie utwardzanie, generuje wysokie temperatury
  • Curox I-300      MIKP długi czas żelu i szybkie lekkie utwardzanie, niski pik, wymaga dotwardzania

Pamiętajmy, że dobór odpowiedniego systemu akceleracji i utwardzania jest ścisle zalezny od końcowego przeznaczenia kompozytu jak i wybranej metody przetwórczej.

Przykłady :

  • Budując konstrukcje które mają mieć kontakt z wodą pitną lub żywnością dobieramy akceleratory i nadtlenek, które są dopuszczone do takich zastosowań a dodatkowo dotwardzamy wykonane elementy by odpowiednio związać wolny styren (w pełni usieciować żywicę) i dopalić pozostałosci nadtlenków.
  • Budując laminat który ma pracować w określonych temperaturach, musimy załozyć odpowiednie dotwardzanie by żywica bazowa osiągnęła parametry mechaniczne i HDT opisane w jej karcie TDS. Temparatury pracy laminatu i czas jego budowy takze zdecydują o wyborze nadtlenków.
  • Budując rury i zbiorniki ciśnieniowe z uwagi na wielkość obiektów, grubość laminatu i temperatury otoczenia, dobieramy układ akcelerator/nadtlenek który umozliwia jego wykonanie i jest odpowiedni dla zywicy bazowej, np. nadtlenek który nie pieni zywicy winyloestrowej.
  • Produkując konstrukcje w RTM lub infuzji dobieramy nadtlenki i akcelaratory, które umozliwią bezpieczny czas zalania formy, przesączenia zbrojenia np. 100 m2 oraz dadzą właściwy czas odformowania przy tak wydłuzonym czasie zelowania (jak w infuzji) lub tak krótkim czasie jak w RTM.

Specjalności BÜFA wprowadzane są na rynek polski wraz ze wsparciem technicznym przedstawicieli i dostardców technicznych firmy Baltazar Kompozyty Sp z o.o.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Jarosław Koksanowicz

Przedstawiciel Handlowy
Doradca techniczny

Biuro w Jeleniej Górze
kom. 605 078 871
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2010_koksanowicz_200x170