Skip to main content

Technologia worka próżniowego (vacuum bagging) cz.2

{flike id=173}

Vacuum bagging cz.2

Forma powinna mieć szerokie kołnierze (podobnie jak do infuzji, 150-200mm szerokości) aby umożliwić swobodne przyklejenie folii. Pokazane poniżej zdjęcia pochodzą z wdrożenia technologii u jednego z naszych klientów, element jest częścią maski samochodu Porsche Cayenne.

pic1 Krok 1: przygotowanie formy, położenie rozdzielaczy, oklejenie kołnierzy przed położeniem żelkotu (aby nie było problemów z przykleniem taśmy uszczelniającej do zabrudzonej żywicą powierzchni).
pic1 Krok 2: położenie żelkotu
pic1 Krok 3: wylaminowanie elementu , zdjęcie ochrony kołnierzy przed zachlapaniem żywicą
pic1 Krok 4: wyłożenie elementu tkaniną Peel-Ply. Ma to na celu wyrównanie laminatu, oraz aktywowanie powierzchni elementu bez konieczności szlifowania przez usunięcie tkaniny po utwardzeniu żywicy. Ponieważ tkanina się nie układa na skomplikowanej geometrii wyrobu lepiej użyć wąskich pasków.
pic1 Krok 5: przykrycie laminatu folią rozdzielającą/dziurkowaną. Folia powinna wystawać poza mokry laminat i tkaninę peel-ply.
pic1 Krok 6: tkanina odsączająca, tzw. Breather. Jej zastosowanie ma na celu odebranie nadmiarów żywicy, w tym elemencie zostały użyte dwie warstwy tkaniny aby odebrać jak najwięcej nadmiarów żywicy. W zależności od rodzaju zbrojenia i geometrii elementu można ilość warstw zwiększać lub zmniejszać.
pic1 Krok 7: docięcie warstw folii rozdzielającej i breathera, tak aby wystawały poza mokry laminat z tkaniną Peel-Ply, ale krócej niż kołnierze aby było do czego przykleić taśmę dwustronną i folię vacuum.
pic1 Krok 8: Przyklejenie na obwodzie formy dwustronnej taśmy butylowej, do której z kolei zostanie przyklejona folia vacuum.
pic1 Krok 9: na połączeniach i w miejscach zakładek taśmy przed przyklejeniem „górnej” warstwy należy zdjąć z warstwy „dolnej” papier. Po sklejeniu taśm zabezpieczamy je z powrotem papierem.
pic1 Krok 10: przykrycie folią vacuum, wymiary folii powinny być większe o 30-50% od wymiarów elementu/formy. W folii są zamontowane wentyle z uszczelkami do których zostanie podłączone źródło próżni. Pod wentylami są dołożone dodatkowe warstwy breathera(z obciętych nadmiarów) aby zapobiec zassaniu żywicy do instalacji.
pic1 Krok 11: Przyklejenie folii vacum do naroży formy
pic1 Krok 12: Przyklejenie folii vacum do naroży formy, papier zabezpieczający taśmę dwustronną zdejmujemy tylko w narożach
pic1 Krok 13: Przyklejenie folii vacum po kolei wszystkich naroży formy
pic1 Krok 14: przyklejenie folii do kołnierzy formy. Po przyklejeniu naroży folię przyklejamy również wzdłuż kołnierzy aby zapewnić szczelność naszego worka próżniowego.
pic1 Krok 15: Zakładki wynikające z nadmiaru długości folii sklejamy ze soba za pomocą taśmy dwustronnej
pic1 Krok 16: sklejenie zakładek najlepiej jest robić od kołnierza w kierunku góry „zakładki”.
pic1 Krok 17: podłączenie instalacji próżniowej
pic1 Krok 18: podnoszenie poziomu próżni, doszczelnianie ewentualnych „przecieków” powietrza za pomocą butylowej taśmy dwustronnej
pic1 Krok 19: w miarę podnoszenia poziomu próżni (redukcji ciśnienia atmosferycznego pod workiem) coraz więcej żywicy zostaje wyciśniętej do breathera(warstwy odsączającej).
pic1 Krok 20: gotowy element, nadmiary wyciśniętej z kompozytu żywicy odebrane przez warstwy breathera(2 warstwy w tym elemencie). Poziom próżni (-0,8) musi zostać utrzymany aż do momentu utwardzenia żywicy do twardości 15°B
pic1 Krok 21: po utwardzeniu żywicy i zdjęciu folii vacum dzięki użyciu folii rozdzielającej możemy zdjąć cały „nasączony” utwardzoną żywicą breather.
pic1 Krok 22: na formie pozostaje tylko gotowy element z wlaminowaną warstwą peel-ply którą należy usunąć dopiero wtedy kiedy chcemy element topkotować lub kleić. Zastosowanie peel-ply ma na celu pozbycie się konieczności szlifowania lewej strony elementu.

Poniżej znajduje się zestawienie elementów bazowych zużytych do wykonania elementu. Jak widać z wyliczeń, waga laminatu przy zastosowaniu technologii worka próżniowego w stosunku do laminowania ręcznego zmalała o prawie 30%, podczas gdy zawartość zbrojenia (a więc wyższa wytrzymałość laminatu oraz niższe koszty jego produkcji) wzrosła o 38%:

table6

Poniżej znajduje się rysunek, na którym zaznaczono wszystkie elementy wykorzystywane w procesie Vacuum Bagging wraz z miejscami ich ułożenia.

pic24

W tabeli poniżej znajduje się zestawienie materiałów użytych do przedstawionego procesu wtrysku za pomocą worka próżniowego. Wszystkie materiały pochodzą z oferty duńskiej firmy HF Marine, właściciela marki Pro-Vac Consumables, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest firma Baltazar Kompozyty.

Nazwa Opis Symbol Zdjęcie
Tkanina Peel-Ply tkanina nylonowa, z czerwonym paskiem, dostępna jest również poliestrowa (z niebieskim paskiem) PVN 85 1
Folia rozdzielająca (dziurkowana) Niebieska folia rozdzielająca (ok. 6 otworów na 1cm2) ProVac P31 1
Breather (tkanina odsaczająca) Tkanina 150g/m2 do pochłaniania nadmiarów wyciśniętej z laminatu żywicy ProVac B150 1
Taśma butylowa Dwustronna, czarna taśma butylowa, uszczelniająca ProVac S 1141 1
Folia vacuum Zielona szczelna folia, odporna na temperaturę do 120°C ProVaC 150-LG-75 1
Wąż do Vacuum Sztywny wąż do podciśnienia, odporny na styren, 10mm ProVac PVI-10 1
Zawór do vacuum/żywicy Zawór do vacuum 10mm ProVac PVV-10 1
Łącznik T Łącznik T 10mm ProVac PVT-10 1

 

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących prezentowanej technologii, zespół Baltazar Kompozyty jest do Państwa dyspozycji.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołącz do Newslettera

 

Pawel Tryzna

Przedstawiciel handlowy
Doradca techniczny
Koordynator do spraw wdrożeń
Biuro w Giżycku
kom. 691 999 599
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2010_tryzna_200x170