Skip to main content

Mini słownik rynku poliestrów - literka R

letterrRadiator – typ wałka stosowany do odpowietrzania tkanin, składa się on najczęściej z metalowego walca z naciętymi wzdłuż cylindra rowkami o głębokosci kilku mm.

Reakcja chemiczna – proces chemiczny, w wyniku którego substancja zwana substratem przemienia się w inną substancję zwaną produktem. Aby cząsteczka substratu zmieniła się w cząsteczke produktu, konieczne jest rozerwanie przynajmniej jednego z wiązań chemicznych pomiędzy atomami, lub utworzenie przynajmniej jednego wiązania. Reakcje chemiczne przebiegają zazwyczaj wraz z wydzieleniem/pochłonięciem energii, najczęściej w postaci ciepła.

Reaktywność chemiczna - zdolność związków i pierwiastków chemicznych do wejścia w reakcję chemiczna z inną substancją. W przypadku żywicy poliestrowej jest to cecha żywicy określająca jej zdolność do wejścia w reakcję utwardzania za pomocą inicjatora reakcji (akcelerator np. kobaltowy) oraz katalizatora reakcji (nadtlenek organiczny).

Resin – ang żywica (poliestrowa, winyloestrowa, epoksydowa)

Rękawice do laminowania – ze względu na charakterystyke produkcji stosowane są najczęściej rodzaje rękawic:

  • lateksowe – tanie, jednorazowe, ale powodujące uczulenia skóry
  • nitrylowe – droższe, jednorazowe, nie powodujące uczuleń skóry
  • z koziej skóry – najdroższe, wielorazowe, ze względu na miękki i trwały oraz stosunkowo łatwy do czyszczenia materiał pozwalające na efektywną pracę przez wiele dni

Rolki do czopera – element eksploatacyjny ze specjalnej gumy, znajdujący się w czoperze, po których jest transferowane włókno szklane i o które uderzają noże tnąc włókna na odpowiednią długość. Wydajność rolek dobrej jakości to ok 3-4 tonowe palety rovingu.

Roving - zbiór włokien szklanych (sznurek) wystepujących jako skręcone nici lub przędza, składające się z nitek o grubości od kilku do kilkudziesięciu mikrometrów (najczęściej 11-20 um). Inne podawane parametry rovingu to jego tex - najczęściej od 1200 do 9600 tex, co oznacza ilość gram jakie pojedynczy sznurek będzie ważył przy długości 1km (np. 2400 tex to 2400 gram na 1 km).

Roving jest najczęściej nawinięty na rolki lub bobbiny. W produkcji kompozytów stosuje się:

  •  roving do nawijania (tzw. Direct Roving), stosowany do produkcji rur, zbiorników, ale również tkanin szklanych. Charakteryzuje go budowa zapewniająca dużą elastyczność, dzięki czemu mozna go dość dowolnie odkształcać bez pękania.
  • roving do natrysku, stosowany do natrysku z żywicą, najczęściej do produkcji dużych, prostych elementów, ale również wanien i brodzików (branża sanitarna), jest dość sztywny i zbudowany w taki posób, aby łatwo było go ciąć nożem bez powstawania pyłu.

W przypadku rovingu bardzo istotna jest preparacja włókien, od tego zależy czy jest on sztywny czy elastyczny, w jaki sposób się rozpuszcza w żywicy.

Rozdzielacz (ang. release agent) – substancja aplikowana na formę, służąca jako warstwa rozdzielajaca pomiędzy formą a żelkotem/żywicą, dzięki której po odformowaniu nie nastepuje zniszczenie laminatu na formie i odformowywanym elemencie. Do najbardziej popularnych rozdzielaczy należą rozdzielacze semipermanentne np. seria Chemlease firmy Chemtrend, która zapewnia wiele odformowań bez konieczności odbudowywania warstw rozdzielacza.

Roztwór – homogeniczna mieszanina dwóch lub więcej związków chemicznych. W przypadku produktów opartych na żywicach poliestrowych, wszystkie są roztworami wielu substancji, które z czasem mogą ulegać proccesowi sedymentacji, stąd konieczne jest ich dokładne wymieszanie przed użyciem.

Rozwarstwienie pigmentów – proces który przytrafia się podczas mieszania żywicy z zawartością pigmentu, żelkotu lub topkotu. Podczas mieszania żelkotu mieszadłem wysokoobrotowym następuje rozdzielenie w homogonicznej mieszaninie pod wpływem siły odśrodkowej żywicy i pigmentu. Jeśli mieszanie występuje stosunkowo krótko, jest to reakcja odwracalna, jeśli natomiast wystepujące siły sa wysokie a czas długi, może być to proces nieodwracalny. Efektem rozwarstwienia pigmentu sa smugi na powłoce żekotowej po jej utwardzeniu, lub też plamki w kolorach pigmentów składowych występujących w żelkocie.

RTM (Resin Transfer Mould) – seryjna technologia produkcji elementów kompozytowych oparta na zasadzie wtrysku żywicy do zamkniętej formy. Dzięki solidnej konstrukcji form mamy możliwość stosowania wysokich cisnień wtrysku, dzieki czemu możliwe jest uzyskanie krótkich czasów produkcji. Stosuje się ją do produkcji średnich i dużcyh elementów.

Podstawą udanego RTM jest:

  • odpowiednia forma z wytrzymałego materiału (najlepiej powłoka żelkotowa z winyloestru oraz żywica zapewniająca doskonałe odwzorowanie kształtu modelu – produkcjia seryjna i częste naprawy elementów gotowych nie idą z soba w parze
  • odpowiednie zaprojektowaniepunktów wtrysku i odciągania żywicy tak aby w odpowiednio krótkim czasie żywica przesączyła całość zbrojenia w formie i aby w pułapkach nie znalazło się zbyt wiele żywicy (minimalizacja strat)
  • odpowiednia żywica (dobrze dobrana baza zapewniająca efektywność skurczową, lepkość zapewniająca odpowiednie płynięcie, opowiedni czas żelowania i utwardzania)
  • odpowiedni utwardzacz wpływający na czas żelowania i utwardzania żywicy i w konsekwencji czas procesu
  • odpowiednio dobrane zbrojenie, zapewniające dobrą przesiąkliwość oraz szybkość płynięcia żywicy a także odpowiednie jego ułożenie w formie tak aby podczas wtrysku nie zmieniało swego położenia pod wpływem ciśnienia

RTM Light – wersja technologii RTM pozwalająca na pracę na dużo niższych ciśnieniach, gdzie kontrforma jest dużo mniej masywna a więc koszty budowy form mniejsze. Stosuje się ja do produkcji małych i średnich elementów.