Skip to main content

Mini słownik rynku poliestrów - literka N

nNadtlenki organiczne – związki posiadające w swej strukturze co najmniej 2 atomy tlenu połączone wiązaniem chemicznym. Są stosowane jako inicjatory rekacji w procesie utwardzania żywic poliestrowych i winyloestrowych. Nadtlenki organiczne są substancjami niebezpiecznymi, łatwopalnymi, w mieszaninie z akceleratorami polimeryzacji tworzą substancję wybuchową.

Naftanian kobaltu – roztwór kobaltu używany jako akcelerator reakcji polimeryzacji stosowany w procesie produkcji i utwardzania żywic poliestrowych i winyloestrowych. Jest to substancja niebezpieczna, której zmieszanie z utwardzaczem organicznym powoduje wybuch.

Natur - żelkot w kolorze transparentnym lub baza danego żelkotu, np BÜFA NPG Gelcoat natur, BÜFA ISO Arctic Gelcoat natur, BÜFA Sanding Gelcoat natur, BÜFA Standard Gelcoat natur, wypełniona mineralnie i akcelerowana, gotowa do aplikacji w kolorze bezbarwnym „natur” ze składników bazowych lub do barwienia pigmentami. Żelkot natur stosowany jest min. do: 

  • barwienia pigmentami w celu uzyskania oczekiwanej barwy 
  • otrzymywania powłok częściowo transparentnych, pokazujących np. jakość laminatu pod spodem
  • uzyskiwania specjalnych efektów wizualnych poprzez zmieszanie z wypełniaczami np. mineralnymi
  • budowy form częściowo transparentnych do lekkiego RTM.

Neogel - seria innowacyjnych żelkotów produkcji BÜFA, na które składają się min.:

  • Neogel VE Gelcoat - winyloestrowy żelkot formierski stosowany w systemie wraz z żywica Neomould
  • Neogel Eco – żelkot bezstyrenowy oparty na akrylatach, stosowany wszędzie tam gdzie istnieją ostre normy środowiskowe

Neomould (Neomould 1982-S-1) - bez skurczowa żywica formierska produkcji DSM, o doskonałym odwzorowaniu kształtu i wymiarów, stosowana do budowy form wraz z odpowiednio dostosowanym do siebie żelkotem winyloestrowym Neogel.

Nienasycone żywice poliestrowe (UPR – unsaturated poliester resins) – jest roztworem nienasyconego poliestru i niskolepkiego monomeru zawierającego podwójne wiązanie węglowe. Najczęściej stosowanym monomerem jest styren, posiadający również podwójne wiązanie węglowe, które może reagować z podwójnym wiązaniem poliestru. W skład nienasyconych żywic poliestrowych oprócz monomerów najczęściej wchodzą kwasy dikarboksylowe oraz glikole, nadając żywicy szerokie spektrum potencjalnych właściwości oraz możliwości aplikacji.

Nisko lepka żywica - względna ocena lepkości przez porównanie do innych produktów wykorzystywanych w tym samym zastosowaniu. Przykłady:

1. Synolite 8388-P-1 nisko lepka zywica DCPD konstrukcyjna do laminowania ręcznego i natrysku to, o lepkości 320 – 390 mPa.s

2. Synolite 5750-A-3 nisko lepka zywica DCPD do formowania polimerobetonów, o lepkości 170 – 190 mPa.s

3. Atlac E-nova MA 6215 nisko lepka zywica VE do infuzji zaawansowanych laminatów, o lepkości 80 – 90 mPa.s

Lepkość pośrednio świadczy o zdolności do zwilżania zbrojeń i zwilżania wypełniaczy mineralnych.

Nozzle - dysza, do natrysku żywicy i żelkotów w maszynach BUFAtec. Wykonana ze specjalnie utwardzonej stali o kształcie umożliwiającym formowanie strumienia natrysku o zadanym kącie oraz nietypowym obrazie.

NPG (neopentyl glycol) – glikol neopentylowy, uzywany w syntezie poliestrów, farb, smarów, plastyfikatorów. W produkcji poliestrów NPG podnosi odporność produktów na światło, ciepło, osmozę.