Mini słownik rynku poliestrów - literka K
Kappa 8 (Laminating roll system) – wysokowydajna maszyna do laminowania ręcznego niemieckiej firmy BÜFATec. Nadaje się do produkcji dużych i bardzo dużych elementów, obsługuje do 4 mokrych wałków na raz. Wyposażona jest w pneumatycznie napędzaną różnicową pompę tłokową do transportu żywicy, pneumatyczny dozownik nadtlenku, alarm utwardzacza oraz alarm czasu żelowania.
Klej poliestrowy (ang. Bonding Pastes) – substancje na bazie żywic poliestrowych i winyloestrowych służące do tworzenia stałych wiązań pomiędzy elementami wytworzonymi z laminatu lub też pomiędzy laminatem a elementem zbudowanym ze stali lub drewna. Pasta klejąca tworzy wiązanie pomiędzy elementami dzięki adhezji do łączonych powierzchni oraz wewnętrznej siły wiązania zwanej kohezją.
Kobalt – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego, posiada 26 istopopów ale tylko jeden z nich jest trwały, stanowiąc 100% składu izotopowego naturalnego kobaltu. W branży poliestrów stosuje się przyspieszacze polimeryzacji na bazie oktanianu kobaltu rozpuszczonego w ksylenie o różnych stężeniach (najczęściej w przedziale 1-10%), które są wykorzystywane do utwardzania nienasyconych żywic poliestrowych i winyloestrowych. Należy pamiętać, że oktanian kobaltu jest substancją niebezpieczną, wymagającą przechowywania w odpowiednich temperaturach (5-30oC) w pomieszczeniach zabezpieczonych przed intensywnym światłem słonecznym oraz odseparowanych o innych niebezpiecznych substancji z którymi może reagować.
Kohezja – siła wiążąca i spajająca molekuły danej substancji. Jest to wewnętrzna właściwość substancji powodowana przez kształt i strukturę molekułów, charakterystyczna min. dla klejów poliestrowych.
Kompozyt – materiał o strukturze niejednorodnej, złożony z kilku komponentów o różnych właściwościach. Własności kompozyty są średnią właściwości jego składników. Mają zastosowanie jako materiały konstrukcyjne w wielu dziedzinach techniki min. w budownictwie, technice lotniczej, przemyśle transportowym, w produkcji części maszyn i urządzeń, wyrobów technicznych i dekoracyjnych. Występują następujące rodzaje kompozytów:
- kompozyty strukturalne – w których występują ciągłe struktury komponentów konstrukcyjnych (warstwy – sklejka, pręty – żelbet, struktury plastra miodu)
- laminaty – które składają się z włókien zatopionych w lepiszczach np. żywicy poliestrowej
- mkrokompozyty i nanokompozyty – w których regularna struktura jest zorganizowana na poziomie nadcząsteczkowym, np. drewno
- stopy strukturalne – rodzaj stopu metali, metali z niemetalami, polimerów, polimerów z metalami i niemetalami o bardzo regularnej mikrostrukturze np. stal damasceńska, duraluminium
Kompresor śrubowy - maszyna energetyczna, której zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu. nadanie. Kompresor śrubowy cechuje optymalna wydajność, duża niezawodność, trwałość oraz niskie koszty bieżącej obsługi. Dzięki możliwości integracji osuszacza ziębniczego, filtrów sprężonego powietrza i zbiornika otrzymujemy kompletny system wytwarzania i uzdatniania sprężonego powietrza pozwalający na instalację kompletnej stacji sprężonego powietrza na powierzchni mniejszej niż 1 m2. Niski poziom hałasu, około 61 dB(A), czyni ze sprężarki śrubowych idealne rozwiązanie dla warsztatu i małej firmy.
Kontener – pojemnik ułatwiający przechowywanie i transport substancji chemicznych. W przypadku poliestrów zbudowany jest ze specjalnego plastiku odpornego na chemię i ograniczającego penetrację przez światło i temperaturę, obudowanego koszem aluminiowym wzmacniającym konstrukcję. Zawiera 2 otwory – jeden ułatwia wymieszanie zawartości, drugi wraz z kranem umożliwia pobieranie zawartości. Typowa pojemność kontenera to ok. 1000 litrów.
Kopolimeryzacja – proces polimeryzacji z udziałem co najmniej dwóch różnych monomerów który prowadzi do otrzymania kopolimerów. W zależności od wzajemnej reaktywności względnej monomerów reakcja prowadzi do otrzymania polimerów o różnym składzie i dystrybucji merów w końcowym polimerze.
Korozja (łac. Corrosio – zżeranie) – proces stopniowego niszczenia materiałów zachodzące między ich powierzchnią a otaczającym środowiskiem. Zależnie od rodzaju materiału dominującego procesy mają charakter reakcji chemicznej, procesu elektrochemicznego, mikrobiologicznego, fizycznego.
Kwasy – (ang. Acid) związki chemiczne wykazujące charakter kwasowy, co w zależności od definicji może oznaczać zdolność do zakwaszania środowiska, dostarczania kationów wodorowych lub przyjmowania pary elektronowej. W branży poliestrowej kwasy stosowane są do budowy żywic poliestrowych (związek kwasu ftalowego i glikolu rozpuszczonego w styrenie, akrylanach lub innych monomerach), do najczęściej używanych należą: - Kwas ortoftalowy (ORTHO) - Kwas izoftalowy (ISO) - Kwas tetrahydroftalowy (THP)