Mini słownik rynku poliestrów - literka C
C - typ szkła które nie nadaje się do laminatów, ale bywa czasami używane przez chińskich producentów do robienia mat szklanych niższej jakości
Carbon Fiber - włókno węglowe powstające w wyniku kontrolowanej pirolizy poliakrylonitrylu i innych polimerów organicznych, składające się prawie wyłącznie z rozciągniętych struktur węglowych podobnych chemicznie do grafitu. Ich wysoce zorganizowana struktura nadaje im dużą wytrzymałość mechaniczną, a fakt, że składają się prawie wyłącznie z grafitu, powoduje, że są one nietopliwe i odporne chemicznie. Włókno węglowe stosowane jest coraz częściej w przemyśle jako zbrojenie laminatów opartych na żywicach epoksydowych wysokiej jakości. Stosowane jest szczególnie tam gdzie wymagana jest wysoka wytrzymałość produktu w połączeniu z małym ciężarem. Przykładowo przemysł energetyczny wykorzystuje takie laminaty do produkcji łopat elektrowni wiatrowych, w przemyśle lotniczym do wytwarzania śmigieł i komponentów wzmacniających strukturę kadłuba i skrzydeł, w produkcji jachtów do elementów szczególnie narażonych na duże obciążenia jak stery, miecze, maszty, kadłub, a nawet jako wzmocnienie żagli. Od dawna materiał ten stosowany jest w dziedzinie sportów ekstremalnych, bolidy Formuły 1 zbudowane są głównie z karbonu.
Chemlease - jako serie produktowa Chemtrendu przeznaczona do branży poliestrów, stosowane do czyszczenia, przygotowywania form oraz rozdzielania laminatu od formy, składa się z nastepujących produktów:
- Chemlease ONE FS EZ,
- Chemlease 75 EZ,
- Chemlease 41 EZ,
- Chemlease Mould Cleaner EZ
- Chemlease PMR EZ
- Chemlease 15 Sealer EZ
- Chemlease PMR-90 EZ
Certyfikat - oficjalne potwierdzenie wyników przez producenta lub jednostkę certyfikującą. W przypadku produktów kompozytowych funkcjonują następujace rodzaje certyfikatów:
- certyfikat jakości partii - wystawiany przez producenta, potwierdzający zgodność partii z recepturą produktu
- certyfikat zgodności wykonany przez jednostkę badawczą certyfikującą, wymagany przez klientów końcowych np. DNV, Lloyd, RINA dla żywic DSM lub Siemens, BC dla żywic uniepalnionych Buefa
CFM (comntinous filement mat - mata bezkońcowa z włókna ciągłego) - materiał stosowany w branży kompozytowej jako zbrojenie głównie w technologii do RTM, infuzji (vacuum) i budowy laminatów na żywicach spienionych (Foaming Resins). Wynika to z budowy maty, która produkowana jest podobnie jak mata CFM z tym że na taśmę nakładana jest jedna ciagła nić rovingowa (stąd nazwa maty - ciągła lub bezkońcowa). Dzięki temu podczas produkcji kompozytu w formie zamkniętej podczas injekcji żywicy, która rozpuszcza klej w macie nie ma ryzyka, że całość zbrojenia przesunie się w jedną część formy, wpływając na wytrzymałość laminatu. Ze względu na łatwośc układania oraz gramatury maty bezkońcowej oraz popularność innych zbrojeń najczęściej używa się jej w miejscach w formie o najbardziej skomplikowanym kształci, gdzie inne zbrojenia się nie sprawdzają.
CNC (Computerized Numerical Control - komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) obróbka materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń (takich jak frezarki czy tokarki, elektrodrążarki) zdolnych czytać standardowy kod sterujący G code. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie często bardzo złożonych kształtów. Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i CNC (właściwe wykonanie). W branży kompozytowej obróbka CNC jest niezbędna do wytwarzania wysokiej jakości modeli z których następnie przygotowane są formy do wytwarzania materiałów kompozytowych.
CNTK (Centrum Naukowo-Techniczne Kolejnictwa, od kwietnia 2010 Instytut Kolejnictwa) - jednostka certyfikująca dla branży kolejnowej na mocy statutu zatwierdzonego przez Ministerstwo Infrastruktury. Prowadzi badania zgodności produktów z normami krajowymi i międzynarodowymi zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 45011:2000.
Coremat (Core Material) - maty rdzeniowe do laminowania ręcznego, stosowane weenątrz laminatu i z obu stron otoczone symetrycznie przez warstwę maty szklanej. Do coremat zaliczamy: - maty rdzeniowe z włókniny poliestrowej wypełnione polimerowymi napełnionymi gazem, służące do zwiększenia sztywności i obniżenia ciężaru laminatu - maty z rdzeniem polipropylenowym, często wykorzystywane w technologii RTM, gdzie rdzeń służy do transferu żywicy, która następnie przesącza warstwy maty po obu stronach rdzenia
CSM (chopped strand mat - mata z włókien ciętych) - materiał najczęściej wykorzystnywany w branży kompozytowej jako zbrojenie. Produkcja maty wyglada w ten sposób że na taśmę przesuwającą się w jednym kierunku, na której znajduje się klej opuszczane są włókna wcześniej cięte na krajalniku. Szybkość z jaką przesuwa się taśma ma wpływ na gramaturę maty (najczęściej 150, 225, 300, 450, 600, 900 g/m2). Istnieją 2 najbardziej popularne typy mat CSM - emulsyjna, zawierająca jako klej (binder) polioctan winylu, którego udział w produkcie wynosi 2-3%, najczęściej używana ze względu na jawiększą łatwośc przetwarzania - proszkowa, zawierająca specjalny klej nakładany proszkowo na goraco, którego udział w macie pomijalny, najczęściej wykorzystwana do konstrukcji chemoodpornych ze względu na brak wpływu maty na chemoodporność produktu końcowego
Czoło przepływu - widoczna w RTM i infuzji granica pomiędzy zwilżonym przez żywicą i suchym zbrojeniem. W zależności od stosowanych warunków ciśnienia lepkości układu temperatur, zbrojeń i zaprojektowania procesu, czoło przepływu jest właściwe (nie zawiera potwietrza) lub niewłaściwe (zawiera pozostałości powietrza) obniżając jakość końcową laminatu.
Czoper (Chopper - krajarka) - element maszyny wykorzystywanej w wielu branżach do produkcji kompozytów poliestrowo-szklanych. Urządzenie służy w procesie natrysku ciętego rovingu z żywicą do cięcia nitek rovingowych na krótkie odcinki (odkilkunastu do kilkudziecięciu milimetrów). W czoperze długość ciętych nitek rovingowych ustala się poprzez odpowiedni montaż noży. Podczas pracy maszyny roving porusza się po rolce, natomiast noże w czoperze uderzając w rolkę (najczęściej z odpowiedniego gatunku gumy) tną roving na ustalone odcinki, które opadając na formę wraz z żywica służą za zbrojenie.