Skip to main content

Perfect Plug – system do wykończania powierzchni modeli.

Perfect Plug® – system do wykończania powierzchni modeli.

plug coloursBaltazar Kompozyty należący do grupy Euroresins - czołowego dostawcy rozwiązań dla branży kompozytów ma zaszczyt przedstawić PerfectPlug® – kompletny system do przygotowania modelu, zapewniający bardzo wysoką końcową jakość powierzchni.

Wykonanie dobrej jakości modelu oraz formy ma bezpośredni wpływ na jakość produkowanych później elementów. Jednakże do tej pory na rynku nie było gotowego, kompleksowego rozwiązania dającego szerokie możliwości przygotowania właściwej powierzchni modelu z którego następnie wykonana ma zostać forma. Wszyscy wiemy, że niedostatecznie gładka i matowa powierzchnia modelu będzie miała swoje odzwierciedlenie na wytworzonej formie, która wymagała będzie wielu godzin szlifowania i polerowania w celu uzyskania właściwego połysku. Z tego powodu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie powierzchni modelu w jak najwyższej jakości, dzięki czemu powierzchnia wykonanej formy będzie wymagała jedynie kosmetycznych zabiegów. Ma to ogromne znaczenie również w sytuacji gdy model użyty zostanie nie tylko do jednokrotnego wyprodukowania formy. Raz poświęcony czas na wyprowadzenie właściwej jakości powierzchni modelu da nam oszczędności w braku konieczności szlifowania i polerowania każdej kolejnej formy.

 

PerfectPlug® jest uzupełnieniem naszego bezskórczowego systemu narzędziowego do budowy form, opartego na żywicy Neomould 1982 S oraz żelkocie narzędziowym Neogel. 

PerfectPlug® składa się z 5 produktów, oferując klientowi całkowitą elastyczność w wyborze pożądanej jakości powierzchni modelu: mat, półmat, połysk, wysoki połysk. Easy Sealer zapewnia wiązanie chemiczne, jak również dobre połączenie mechaniczne pomiędzy podłożem a podkładem. Następnie do wyboru mamy trzy podkłady, wybór zależy od jakości powierzchni modelu i wymaganej jakości powierzchni formy. W przypadku podłoża modelu, które ma szorstką i nierówną powierzchnię preferowaną opcją było by użycie Hi Build Primer, jeśli natomiast podłoże jest lepiej wykończone i jednorodne to może zostać naniesiony Surface Primer. W następnym kroku możemy uzyskać wykończenie powierzchni klasy A dzięki aplikacji czarnej lub zielonej powłoki Hi Gloss Coating. W celu uzyskania jakości powierzchni klasy A aplikujemy powłokę Hi Gloss Coating dostępną w dwóch kolorach: czarnym oraz zielonym. Tam, gdzie nie jest wymagane wysokiej jakości wykończenie powierzchni możemy użyć Finishing Primer pełniący podwójna rolę: powłoki gruntującej podłoże oraz podkładu, bez dalszej konieczności aplikacji powłoki Hi Gloss Coating.

Elementy składowe systemu PerfectPlug:

perfect plug_kolory

Easy Sealer

PerfectPlug® Easy Sealer jest przezroczystą, niskolepką cieczą uszczelniającą porowate powierzchnie, stosowaną przed nałożeniem podkładów PerfectPlug® i lakierów. Easy Sealer zapewnia dobre wiązanie i zapobiega problemom związanym z adhezją interlaminarną.

Easy Sealer jest dostarczany jako produkt gotowy do użycia, wymagający jedynie dodania 2% średnioreaktywnego MEKP (np. Curox M-302). do właściwego utwardzenia. Produkt może zostać naniesiony pędzlem lub poprzez natrysk,lecz najlepszą metodą jest nakładanie wałkiem. W zależności od warunków aplikacji Easy Sealer powinien być gotowy do nałożenia na niego kolejnych podkładów po 1-2 godzin. Przed nałożeniem kolejnych warstw nie ma potrzeby szlifowania powierzchni zagruntowanej Easy Sealer.

Hi Build Primer

PerfectPlug® Hi Build Primer jest podkładem koloru kremowego, do nanoszenia na modele metodą natryskową. Dzięki możliwości nakładania grubej (do 2000 mikronów) warstwy nadaje się on idealnie do wypełniania nierównych i chropowatych powierzchni zapewniając solidne podłoże dla PerfectPlug®  Hi Gloss Coating. Hi Build Primer jest dostarczany w postaci gotowej do użycia. Został zaprojektowany jako system podkładowy do większości podłoży. Jednak niektóre chłonne podłoża mogą wymagać wcześniejszego użycia PerfectPlug® Easy Sealer.

Po dokładnym wymieszaniu produkt powinien mieć gęstość pozwalającą na natrysk standardowym pistoletem lakierniczym lub kubkowym. Hi Build Primer jest przystosowany do utwardzania w temperaturze otoczenia powyżej 16oC z 2% średniej reaktywności MEKP (Curox M-302). Przy temperaturze 20oC Hi Build Primer ma „czas życia” około 20 minut. Podkład powinien być gotowy do szlifowania po 4-5 godzinach w zależności od temperatury otoczenia.

Sprzęt natryskowy po skończonej pracy można czyścić acetonem. Po utwardzeniu powierzchnia podkładu daje możliwość wykończenia jej na kilka sposobów: mat, półmat, połysk, wysoki połysk (po aplikacji Hi Gloss Coating).

Surface Primer

exhibition stand_ppPerfectPlug® Surface Primer jest podkładem koloru jasno szarego, do nanoszenia na modele metodą natryskową. Surface Primer jest dostarczany w postaci gotowej do użycia, został zaprojektowany jako system podkładowy do większości podłoży. Jednak niektóre chłonne podłoża mogą wymagać wcześniejszego użycia PerfectPlug® Easy Sealer. Po dokładnym wymieszaniu produkt powinien mieć gęstość pozwalającą na natrysk (maksymalna grubość 2000 mikronów) standardowym pistoletem lakierniczym lub kubkowym.

Surface Primer jest przystosowany do utwardzania w temperaturze otoczenia powyżej 16oC z 2% średniej reaktywności MEKP (Curox M-302). Przy temperaturze 20oC Surface Primer ma „czas życia” około 20 minut. Podkład powinien być gotowy do szlifowania po 4-5 godzinach w zależności od temperatury otoczenia. Po utwardzeniu powierzchnia podkładu daje możliwość wykończenia jej na kilka sposobów: mat, półmat, połysk, wysoki połysk (po aplikacji PerfectPlug® Hi Gloss).

Finishing Primer

PerfectPlug® Finishing Primer jest podkładem koloru ciemno szarego, do nanoszenia na modele metodą natryskową. Finishing Primer jest dostarczany w postaci gotowej do użycia. Produkt ten został zaprojektowany jako system podkładowy do większości podłoży. Jednak niektóre chłonne podłoża mogą wymagać wcześniejszego użycia PerfectPlug® Easy Sealer. Po dokładnym wymieszaniu produkt powinien mieć gęstość pozwalającą na natrysk standardowym pistoletem lakierniczym lub kubkowym. Maksymalna grubość to 1000 mikronów.

Finishing Primer jest przystosowany do utwardzania w temperaturze otoczenia powyżej 16oC z 2% średniej reaktywności MEKP (Curox M-302). Przy temperaturze 20oC Surface Primer ma „czas życia” około 20 minut. Podkład powinien być gotowy do szlifowania po 4-5 godzinach w zależności od temperatury otoczenia. Po utwardzeniu powierzchnia podkładu daje możliwość wykończenia jej na kilka sposobów: mat, półmat, połysk, wysoki połysk (po aplikacji PerfectPlug® Hi Gloss).

Hi Gloss Coating

PerfectPlug® Hi Gloss Coating jest przyspieszonym lakierem poliestrowym do ostatecznego wykańczania powierzchni modeli, dostarczany w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Właściwie nałożony i wypolerowany daje jakość powierzchni klasy A.

Hi Gloss Coating został opracowany jako finalna powłoka przy wykonywaniu modeli oraz innych narzędzi produkcyjnych. Może być stosowany na wiele powierzchni włączając skleję szkutniczą, płyty MDF a w szczególności na nasz Hi Build Primer lub Surface Primer. Hi Gloss Coating do właściwego utwardzenia wymaga dodania 2% średnioreaktywnego nadtlenku metyloetyloketonu ( MEKP). Może być natryskiwany pistoletem lakierniczym lub kubkowym przy użyciu dyszy o rozmiarze 1,8 – 2mm. Produkt można nakładać w kilku przejściach 200 - 300g/m2 do całkowitej grubości 800 – 900 g/m2. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów szlifowanie oraz polerowanie powinno się rozpocząć po 48 godzinach.

Dodatkowe informacje na temat aplikacji powyższego sytemu mogą Państwo zasięgnąć u naszych Przedstawicieli Techniczno – Handlowych.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołącz do Newslettera

 

Rafał Sielicki

Przedstawiciel handlowy
Doradca techniczny

Biuro w Gdańsku
kom. 607 481 591
fax 058 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rafał Sielicki